Azərbaycan Respublikası 1991-ci ildən ICESCO-nun üzvüdür. 1991-ci ildə qurulmuş bu münasibətlər Respublikamızın birinci xanımı Mehriban Əliyevanın 24 noyabr 2006-cı il tarixində ICESCO-nun xoşməramlı səfiri adına layiq görülməsi ilə uğurlu inkişaf mərhələsinə qədəm qoymuşdur. Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban xanım Əliyeva İslam ölkələrinin daxil olduğu bu təşkilatın yüksək adına layiq görülmüş ilk qadındır.
Hazırda İslam Ölkələri Elm, Təhsil və Mədəniyyət Təşkilatının ICESCO-nun dünyada nüfuzu getdikcə artır. ICESCO-nun sabiq Baş direktoru Ə.O.əl-Tuveycri ölkəmizlə əməkdaşlığın səviyyəsindən razılığını və bu əməkdaşlığın genişləndirilməsinə marağını dəfələrlə vurğulamış, 2006-cı ildən etibarən Respublikamızda keçirilmiş bir sıra beynəlxalq əhəmiyyətli tədbirlərdə fəal iştirak etmişdir. Bu sırada Bakıda keçirilmiş aşağıdakı tədbirlər “Gənclər sivilizasiyaların alyansı naminə” mövzusunda beynəlxalq konfrans (12 noyabr 2007-ci il), Heydər Əliyev Fondunun təşəbbüsü, UNESCO və ICESCO-nun dəstəyi keçirilmiş “Mədəniyyətlərarası dialoqda qadınların rolu” mövzusunda forum (1011 iyun 2008-ci il), İslam ölkələri Elm və təhsil nazirlərinin VI Konfransı (67 oktyabr 2008-ci il), “Bakı — İslam mədəniyyətinin paytaxtı 2009” Mədəniyyət ilinin açılış mərasimi (18 fevral 2009-cu il), İslam ölkələri Mədəniyyət nazirlərinin VI Konfransı (1315 oktyabr 2009-cu il), Dünya dini liderlərinin Bakı sammiti (2627 aprel 2010), Ümumdünya mədəniyyətlərarası dialoq və Bakı Beynəlxalq Humanitar forumları xüsusilə qeyd edilməlidir.
ICESCO rəhbərliyinin təşkilatçılığı ilə görkəmli şərqşünas alim A.İmanquliyevanın “Müasir ərəb ədəbiyyatının korifeyləri” əsəri və “Ərəb hərfləri ilə Azərbaycan yazısı” kitabı ərəb dilində çap edilmişdir.
ICESCO-nun aylıq xüsusi jurnalında Azərbaycan ilə əlaqələrə həmişə geniş yer ayrılması, 2008-ci ildə Mərakeşdə Azərbaycan mədəniyyət günlərinin keçirilməsində ICESCO rəhbərliyinin göstərdiyi hərtərəfli dəstək diqqətə layiqdir. ICESCO çərçivəsində qəbul edilmiş qərarlarda Dağlıq Qarabağ problemi ilə bağlı maddələr öz əksini tapmışdır.
0709 aprel 2011-ci il tarixlərində ICESCO-nun sabiq Baş direktoru Ə.O.əl-Tuveycri “Ümumdünya Mədəniyyətlərarası Dialoq Forumu”nda iştirak etmək məqsədilə Bakıda səfərdə olmuşdur.
Ə.O.əl-Tuveycri 2011-ci ildə elm, təhsil və mədəniyyət sahəsində əlaqələrin yaradılması və xalqlar arasında dialoqun qurulmasında səmərəli fəaliyyətinə görə Heydər Əliyev Fondunun “Qızıl çinar” beynəlxalq mükafatına layiq görülmüşdür. O, sözügedən mükafatın təqdim edilməsi məqsədilə 2011-ci ilin 911 may tarixlərində Bakıya səfər edərək, Ümummilli Lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 88-ci ildönümü və Heydər Əliyev Fondunun fəaliyyətə başlamasının 7 illiyi münasibətilə keçirilmiş tədbirlərdə iştirak etmişdir.
17 oktyabr 2011-ci il tarixində
ICESCO-nun Rabat şəhərindəki Daimi qərargahında İslam Əməkdaşlıq Təşkilatına üzv dövlətlərdə Sivilizasiyaların Alyansı üzrə Əlaqələndirmə Mərkəzinin 2-ci toplantısı çərçivəsində Azərbaycan Respublikasının dövlət müstəqilliyinin bərpasının 20 illiyi münasibətilə tədbir keçirilmişdir.
1214 dekabr 2011-ci il tarixlərində ICESCOvə Azərbaycan Respublikası Təhsil Nazirliyinin təşkilatçılığı ilə Bakıda “Qızların təhsilinin təşviq edilməsi: hazırkı vəziyyət, çağırışlar və gəlcək perspektivlər” mövzusunda beynəlxalq tədbir keçirilmişdir.
Xocalı soyqırımının 20-ci ildönümü ilə bağlı 2012-ci ilin fevralın 24-də ICESCO​-nun mənzil qərargahında anma mərasimi keçirilmişdir.
Tədbirin hazırlanması və keçirilməsi ilə bağlı ICESCO​-nun baş direktoru Ə.O.əl-Tüveycrinin göstərdiyi səylər və onun mərasimdə Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsi, Xocalı soyqrımı barədə ədalətli və cəsarətli çıxışı xüsusilə qeyd edilməlidir.
ICESCO​-nun Baş direktoru Ə.O.ət-Tuveycri Bakıda keçirilmiş “23-cü Crans Montana illik forum”da iştirak etmək məqsədilə 2012-ci ildə tarixlərində ölkəmizdə səfərdə olmuşdur. Səfər çərçivəsində Ə.O.ət-Tuveycri Respublikamızın Birinci xanımı, Heydər Əliyev Fondunun Prezidenti Mehriban Əliyeva tərəfindən qəbul edilmişdir. Mehriban xanım Əliyeva ICESCO​-nun 30 illik yubiley xatirə qızıl medalı ilə təltif edilmişdir.
ICESCO​-nun Baş direktoru Ə.O.ət-Tuveycri “İkinci Bakı Beynəlxalq Humanitar Forumu”nda iştirak etmək məqsədilə 4—5 oktyabr 2012-ci il tarixlərində ölkəmizdə səfərdə olmuşlar. Səfər çərçivəsində Ə.O.ət-Tuveycri Prezident İlham Əliyev tərəfindən qəbul edilmişdir. Ə.O.əl-Tüveycri təşkilatın fəaliyyətinə göstərdiyi yüksək qayğıya və dəstəyə görə ICESCO​-nun 30 illiyinə həsr olunmuş emblemi dövlətimizin başçısına təqdim etmişdir.
7 may 2013-cü il tarixində ICESCO​-nun mənzil qərargahında Azərbaycan xalqının Ümummilli lideri Heydər Əliyevin anadan olmasının 90 illiyinə həsr olunmuş təntənəli mərasim keçirilmişdir.
ICESCO​-nun Baş direktoru Ə.O.ət-Tuveycri Azərbaycan Respublikası, ICESCO​ və BMT-nin birgə təşkilatçılığı ilə Bakıda keçirilmiş “Terrorizmin qarşısının alınması üçün əməkdaşlığa dair Beynəlxalq Konfrans”da, Heydər Əliyev Fondunun təşəbbüsü, UNESCO və ICESCO​-nun dəstəyi ilə Bakıda keçirilən “İkinci Ümumdünya Mədəniyyətlərarası Dialoq Forumunda (29 may-1 iyun 2013-cü il), “Üçüncü Bakı Beynəlxalq Humanitar Forumu”nda (31 oktyabr1 noyabr 2013-cü il) iştirak etmək məqsədilə ölkəmizdə səfərlərdə olmuşdur.
2224 oktyabr 2013-cü il tarixlərində Bakıda “ICESCO​-nun Asiya regionu ölkələri üzrə Milli komissiyaları baş katiblərinin regional iclası” keçirilmişdir.
1112 noyabr 2013-cü il tarixlərində Bakı şəhəri “ICESCO​-ya üzv ölkələrin Uşaq Məsələləri üzrə nazirlərinin IV Konfransı”na ev sahibliyi etmişdir. Konfransın əsas mövzusu islam dünyasında uşaqlar və urbanizasiya problemləri olmuşdur. Konfransdan əvvəl 89 noyabr tarixlərində ICESCO​-ya üzv ölkələrin uşaq məsələləri üzrə yüksək səviyyəli ekspertlərinin görüşü keçirilmişdir.
2014-cü ilin 11 mart tarixində Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin paytaxtı Əbu Dabi şəhərində keçirilmiş “Müsəlman cəmiyyətlərində sülhün təşviqi” mövzusunda beynəlxalq konfrans çərçivəsində Azərbaycanla bağlı xüsusi tədbir təşkil edilmişdir.
2014-cü ilin 24-26 aprel tarixlərində Bakı şəhərində keçirilmiş  İslam Dünyasının Gənc (20 yaşadək) klassik musiqi ifaçılarının 3-cü Beynəlxalq festival-müsabiqəsinə ICESCO​ tərəfindən təşkilati dəstək göstərilmişdir.
2014-cü ilin 19 noyabr tarixində ICESCO​ Baş direktoru Ə.O.əl-Tuveycri Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin Sərəncamı ilə Bakı Beynəlxalq Multikulturalizm Mərkəzinin Himayəçilik Şurasının üzvü təyin edilmişdir.
2015-ci ilin 2324 noyabr tarixlərində İslam Təhsil, Elm və Mədəniyyət Təşkilatının İcraiyyə Şurasının 36-cı sessiyası Bakıda keçirilmişdir.
2015-ci ilin Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 25 noyabr 2015-ci il tarixli sərəncamı ilə Azərbaycan Respublikası və ICESCO​ arasında hərtərəfli uğurlu əməkdaşlığın qurulmasında səmərəli fəaliyyətinə və Azərbaycan xalqının mədəni irsinin beynəlxalq miqyasda tanıdılmasında müstəsna xidmətlərinə görə ICESCO​ Baş direktoru Ə.O. əl-Tuveycri “Dostluq” ordeni ilə təltif edilmişdir.
2627 noyabr 2015-ci il tarixlərində İslam Təhsil, Elm və Mədəniyyət Təşkilatının 12-ci Baş Konfransı Bakıda keçirilmişdir. Tədbirin açılış mərasimində Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev və xanımı, ICESCO​-nun xoşməramlı səfiri Mehriban Əliyeva iştirak etmişdir.
11 Noyabr 2017-ci ildə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyi ilə İslam Təhsil, Elm və Mədəniyyət Təşkilatı arasında Anlaşma Memorandumu imzalanıb.
Anlaşma Memorandumunun imzalanmasında məqsəd Dövlət Agentliyi və ICESCO arasında mövcud ikitərəfli əməkdaşlığı daha da gücləndirmək, ICESCO​-ya üzv ölkələrdə dövlət xidmətlərinin göstərilməsi sahəsini daha da təkmilləşdirmək üçün "ASAN xidmət" modelinin tətbiqi üzrə əməkdaşlığı təşviq etdirməkdən ibarətdir.
2018-ci il 20 iyun tarixində Naxçıvanda “Naxçıvan İslam Mədəniyyətinin Paytaxtı2018”in açılış tədbiri keçirilmişdir. Tədbirdə ICESCO-nun sabiq​ Baş direktoru Əbdüləziz Osman əl-Tuveycri və müxtəlif ölkələrdən gəlmiş rəsmi qonaqlar iştirak etmişlər.

The Republic of Azerbaijan has been a member of ISESCO since 1991. The relations established in 1991 entered the stage of successful development by conferring on November 24, 2006, the First Lady of the Republic Mehriban Aliyeva the title of ISESCO Goodwill Ambassador. President of the Heydar Aliyev Foundation Mehriban Aliyeva became the first woman to be awarded the high title of this organization, which includes Islamic countries.
At present, the authority of the Islamic Organization for Education, Science and Culture —ISESCO is growing around the world. Former ISESCO Director General Abdelaziz Osman al-Tuwaijri has repeatedly expressed his satisfaction with the level of cooperation with our country and his interest in expanding this cooperation, and since 2006 he has actively participated in a number of international events held in our country. Among them, the following should be specially noted: International Conference "Youth for the Alliance of Civilizations" (November 1—2, 2007), Forum "The Role of Women in Intercultural Dialogue", initiated by the Heydar Aliyev Foundation with the support of UNESCO and ISESCO (June 10—11, 2008) .), VI Conference of Ministers of Science and Education of Islamic Countries (October 6—7, 2008), Opening Ceremony of the Year of Culture "Baku —Capital of Islamic Culture —2009" (February 18, 2009), VI Conference of Ministers of Culture of Islamic Countries (October 13—15, 2009), Baku Summit of World Religious Leaders (April 26—27, 2010), World Forum on Intercultural Dialogue and the Baku International Humanitarian Forum.
Under the organization of the leadership of ISESCO, the books “The Coryphaeus of Modern Arabic Literature” and “Azerbaijan Writing in Arabic Letters” by the prominent orientalist-scientist A.Imanguliyeva were published in Arabic.
In the monthly special magazine ISESCO, a wide place is always given to relations with Azerbaijan. It should be noted the comprehensive support provided by the leadership of ISESCO in holding the Days of Azerbaijani Culture in Morocco in 2008. The decisions adopted by ISESCO reflect articles on the Nagorno-Karabakh conflict.
April 7—9, 2011 General Director of ISESCO A.O. al-Tuwaijri visited Baku to participate in the World Forum on Intercultural Dialogue.
In 2011 A.O. Al-Tuveijri was awarded the Golden Plane International Prize of the Heydar Aliyev Foundation for fruitful activities in establishing ties in the field of science, education, and culture, establishing a dialogue between peoples. On May 9—11, 2011, he visited Baku to present an award and took part in events dedicated to the 88th anniversary of the national leader Heydar Aliyev and the 7th anniversary of the Heydar Aliyev Foundation. On October 17, 2011, within the framework of the 2nd meeting of the Coordinating Center of the Alliance of Civilizations in the Organization of Islamic Cooperation, an event dedicated to the 20th anniversary of the restoration of the state independence of the Republic of Azerbaijan was held at the Permanent Headquarters of ISESCO.
On December 12—14, 2011, in Baku, ISESCO and the Ministry of Education of the Republic of Azerbaijan organized an international event "Promoting Girls' Education: Current Situation, Challenges, and Prospects".
On February 24, 2012, a ceremony dedicated to the 20th anniversary of the Khojaly genocide was held at the ISESCO headquarters.
Particularly noteworthy are the efforts of the Director-General of ISESCO A.O. al-Tuveijri for the preparation and holding of the event, his fair and courageous speech at the ceremony dedicated to the Armenian-Azerbaijani, Nagorno-Karabakh conflict, and the Khojaly genocide.
General Director of ISESCO A.O. al-Tuwaijri visited our country in 2012 to participate in the 23rd Annual Crans Montan Forum in Baku. During the visit of A.O. Al-Tuveijri was received by the Lady of the Republic, President of the Heydar Aliyev Foundation Mehriban Aliyeva. Mehriban Aliyeva was awarded a commemorative gold medal on the occasion of the 30th anniversary of ISESCO.
General Director of ISESCO A.O. Al-Tuweijri visited Azerbaijan on October 4—5, 2012 to participate in the Second Baku International Humanitarian Forum. During the visit of A.O. al-Tuveijri was received by President Ilham Aliyev. A.O. al-Tuwaijri presented the head of state with an emblem dedicated to the 30th anniversary of ISESCO for the high care and support provided to the activities of the organization.
On May 7, 2013, a solemn ceremony dedicated to the 90th anniversary of the national leader of the Azerbaijani people Heydar Aliyev was held at the ISESCO headquarters.
General Director of ISESCO A.O. Al-Tuweijri was on a visit to Azerbaijan to participate in the Third Baku International Humanitarian Forum (October 31—November 1, 2013), the Second World Forum on Intercultural Dialogue, held in Baku with the support of UNESCO and ISESCO (May 29—June 1, 2013), "International Conference on Cooperation in the Field of Terrorism Prevention", jointly organized by ISESCO and the UN in Baku.
On October 22—24, 2013, Baku hosted the "Regional meeting of the secretaries-general of the ISESCO National Commissions for the Asian region".
On November 11—12, 2013, the IV Ministerial Conference on Children of the ISESCO Member States was held in Baku. The main topic of the conference was the problems of children and urbanization in the Islamic world. The conference was preceded by a meeting of high-level experts on children's issues from ISESCO member countries on 8—9 November.
On March 11, 2014, a special event dedicated to Azerbaijan was organized in Abu Dhabi, the capital of the United Arab Emirates, within the framework of the international conference "Promoting Peace in Muslim Communities".
ISESCO provided organizational support to the International Competition for Young (under 20) Classical Music Performers among the Countries of the Islamic World, held in Baku on April 24—26, 2014.
On November 19, 2014, by the Order of the President of the Republic of Azerbaijan, Mr. Ilham Aliyev, ISESCO General Director A.O. al-Tuveijri was appointed a member of the Board of Trustees of the Baku International Center for Multiculturalism.
On November 23—24, 2015, the 36th meeting of the Executive Council of the Islamic Organization for Education, Science and Culture was held in Baku.
In accordance with the order of the President of the Republic of Azerbaijan dated November 25, 2015, ISESCO General Director A.O. al-Tuveijri was awarded the Order of Friendship for his effective work in establishing all-round successful cooperation between the Republic of Azerbaijan and ISESCO and exceptional merits in promoting the cultural heritage of the Azerbaijani people at the international level.
On November 26—27, 2015, the 12th General Conference of the Islamic Organization for Education, Science and Culture was held in Baku. The opening ceremony was attended by President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev and his wife, ISESCO Goodwill Ambassador Mehriban Aliyeva.
On November 11, 2017, a Memorandum of Understanding was signed between the State Agency for the provision of services to citizens and social innovations under the President of the Republic of Azerbaijan and the Islamic Organization for Education, Science and Culture.
The purpose of signing the Memorandum of Understanding is to further strengthen the existing bilateral cooperation between the State Agency and ISESCO, and promote cooperation in the application of the “ASAN” service model to further improve the provision of public services in ISESCO member countries.
On June 20, 2018, the opening ceremony of "Nakhchivan — the capital of Islamic culture-2018" was held in Nakhchivan. The event was attended by ISESCO Director General Abdelaziz Osman al-Tuwaijri and official guests from different countries.