Azərbaycan Respublikası 1991-ci ildən ICESCO-nun üzvüdür. 1991-ci ildə qurulmuş bu münasibətlər Respublikamızın birinci xanımı Mehriban Əliyevanın 24 noyabr 2006-cı il tarixində ICESCO-nun xoşməramlı səfiri adına layiq görülməsi ilə uğurlu inkişaf mərhələsinə qədəm qoymuşdur. Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban xanım Əliyeva İslam ölkələrinin daxil olduğu bu təşkilatın yüksək adına layiq görülmüş ilk qadındır.
Hazırda İslam Ölkələri Elm, Təhsil və Mədəniyyət Təşkilatının ICESCO-nun dünyada nüfuzu getdikcə artır. ICESCO-nun sabiq Baş direktoru Ə.O.əl-Tuveycri ölkəmizlə əməkdaşlığın səviyyəsindən razılığını və bu əməkdaşlığın genişləndirilməsinə marağını dəfələrlə vurğulamış, 2006-cı ildən etibarən Respublikamızda keçirilmiş bir sıra beynəlxalq əhəmiyyətli tədbirlərdə fəal iştirak etmişdir. Bu sırada Bakıda keçirilmiş aşağıdakı tədbirlər “Gənclər sivilizasiyaların alyansı naminə” mövzusunda beynəlxalq konfrans (12 noyabr 2007-ci il), Heydər Əliyev Fondunun təşəbbüsü, UNESCO və ICESCO-nun dəstəyi keçirilmiş “Mədəniyyətlərarası dialoqda qadınların rolu” mövzusunda forum (1011 iyun 2008-ci il), İslam ölkələri Elm və təhsil nazirlərinin VI Konfransı (67 oktyabr 2008-ci il), “Bakı — İslam mədəniyyətinin paytaxtı 2009” Mədəniyyət ilinin açılış mərasimi (18 fevral 2009-cu il), İslam ölkələri Mədəniyyət nazirlərinin VI Konfransı (1315 oktyabr 2009-cu il), Dünya dini liderlərinin Bakı sammiti (2627 aprel 2010), Ümumdünya mədəniyyətlərarası dialoq və Bakı Beynəlxalq Humanitar forumları xüsusilə qeyd edilməlidir.
ICESCO rəhbərliyinin təşkilatçılığı ilə görkəmli şərqşünas alim A.İmanquliyevanın “Müasir ərəb ədəbiyyatının korifeyləri” əsəri və “Ərəb hərfləri ilə Azərbaycan yazısı” kitabı ərəb dilində çap edilmişdir.
ICESCO-nun aylıq xüsusi jurnalında Azərbaycan ilə əlaqələrə həmişə geniş yer ayrılması, 2008-ci ildə Mərakeşdə Azərbaycan mədəniyyət günlərinin keçirilməsində ICESCO rəhbərliyinin göstərdiyi hərtərəfli dəstək diqqətə layiqdir. ICESCO çərçivəsində qəbul edilmiş qərarlarda Dağlıq Qarabağ problemi ilə bağlı maddələr öz əksini tapmışdır.
0709 aprel 2011-ci il tarixlərində ICESCO-nun sabiq Baş direktoru Ə.O.əl-Tuveycri “Ümumdünya Mədəniyyətlərarası Dialoq Forumu”nda iştirak etmək məqsədilə Bakıda səfərdə olmuşdur.
Ə.O.əl-Tuveycri 2011-ci ildə elm, təhsil və mədəniyyət sahəsində əlaqələrin yaradılması və xalqlar arasında dialoqun qurulmasında səmərəli fəaliyyətinə görə Heydər Əliyev Fondunun “Qızıl çinar” beynəlxalq mükafatına layiq görülmüşdür. O, sözügedən mükafatın təqdim edilməsi məqsədilə 2011-ci ilin 911 may tarixlərində Bakıya səfər edərək, Ümummilli Lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 88-ci ildönümü və Heydər Əliyev Fondunun fəaliyyətə başlamasının 7 illiyi münasibətilə keçirilmiş tədbirlərdə iştirak etmişdir.
17 oktyabr 2011-ci il tarixində
ICESCO-nun Rabat şəhərindəki Daimi qərargahında İslam Əməkdaşlıq Təşkilatına üzv dövlətlərdə Sivilizasiyaların Alyansı üzrə Əlaqələndirmə Mərkəzinin 2-ci toplantısı çərçivəsində Azərbaycan Respublikasının dövlət müstəqilliyinin bərpasının 20 illiyi münasibətilə tədbir keçirilmişdir.
1214 dekabr 2011-ci il tarixlərində ICESCOvə Azərbaycan Respublikası Təhsil Nazirliyinin təşkilatçılığı ilə Bakıda “Qızların təhsilinin təşviq edilməsi: hazırkı vəziyyət, çağırışlar və gəlcək perspektivlər” mövzusunda beynəlxalq tədbir keçirilmişdir.
Xocalı soyqırımının 20-ci ildönümü ilə bağlı 2012-ci ilin fevralın 24-də ICESCO​-nun mənzil qərargahında anma mərasimi keçirilmişdir.
Tədbirin hazırlanması və keçirilməsi ilə bağlı ICESCO​-nun baş direktoru Ə.O.əl-Tüveycrinin göstərdiyi səylər və onun mərasimdə Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsi, Xocalı soyqrımı barədə ədalətli və cəsarətli çıxışı xüsusilə qeyd edilməlidir.
ICESCO​-nun Baş direktoru Ə.O.ət-Tuveycri Bakıda keçirilmiş “23-cü Crans Montana illik forum”da iştirak etmək məqsədilə 2012-ci ildə tarixlərində ölkəmizdə səfərdə olmuşdur. Səfər çərçivəsində Ə.O.ət-Tuveycri Respublikamızın Birinci xanımı, Heydər Əliyev Fondunun Prezidenti Mehriban Əliyeva tərəfindən qəbul edilmişdir. Mehriban xanım Əliyeva ICESCO​-nun 30 illik yubiley xatirə qızıl medalı ilə təltif edilmişdir.
ICESCO​-nun Baş direktoru Ə.O.ət-Tuveycri “İkinci Bakı Beynəlxalq Humanitar Forumu”nda iştirak etmək məqsədilə 4—5 oktyabr 2012-ci il tarixlərində ölkəmizdə səfərdə olmuşlar. Səfər çərçivəsində Ə.O.ət-Tuveycri Prezident İlham Əliyev tərəfindən qəbul edilmişdir. Ə.O.əl-Tüveycri təşkilatın fəaliyyətinə göstərdiyi yüksək qayğıya və dəstəyə görə ICESCO​-nun 30 illiyinə həsr olunmuş emblemi dövlətimizin başçısına təqdim etmişdir.
7 may 2013-cü il tarixində ICESCO​-nun mənzil qərargahında Azərbaycan xalqının Ümummilli lideri Heydər Əliyevin anadan olmasının 90 illiyinə həsr olunmuş təntənəli mərasim keçirilmişdir.
ICESCO​-nun Baş direktoru Ə.O.ət-Tuveycri Azərbaycan Respublikası, ICESCO​ və BMT-nin birgə təşkilatçılığı ilə Bakıda keçirilmiş “Terrorizmin qarşısının alınması üçün əməkdaşlığa dair Beynəlxalq Konfrans”da, Heydər Əliyev Fondunun təşəbbüsü, UNESCO və ICESCO​-nun dəstəyi ilə Bakıda keçirilən “İkinci Ümumdünya Mədəniyyətlərarası Dialoq Forumunda (29 may-1 iyun 2013-cü il), “Üçüncü Bakı Beynəlxalq Humanitar Forumu”nda (31 oktyabr1 noyabr 2013-cü il) iştirak etmək məqsədilə ölkəmizdə səfərlərdə olmuşdur.
2224 oktyabr 2013-cü il tarixlərində Bakıda “ICESCO​-nun Asiya regionu ölkələri üzrə Milli komissiyaları baş katiblərinin regional iclası” keçirilmişdir.
1112 noyabr 2013-cü il tarixlərində Bakı şəhəri “ICESCO​-ya üzv ölkələrin Uşaq Məsələləri üzrə nazirlərinin IV Konfransı”na ev sahibliyi etmişdir. Konfransın əsas mövzusu islam dünyasında uşaqlar və urbanizasiya problemləri olmuşdur. Konfransdan əvvəl 89 noyabr tarixlərində ICESCO​-ya üzv ölkələrin uşaq məsələləri üzrə yüksək səviyyəli ekspertlərinin görüşü keçirilmişdir.
2014-cü ilin 11 mart tarixində Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin paytaxtı Əbu Dabi şəhərində keçirilmiş “Müsəlman cəmiyyətlərində sülhün təşviqi” mövzusunda beynəlxalq konfrans çərçivəsində Azərbaycanla bağlı xüsusi tədbir təşkil edilmişdir.
2014-cü ilin 24-26 aprel tarixlərində Bakı şəhərində keçirilmiş  İslam Dünyasının Gənc (20 yaşadək) klassik musiqi ifaçılarının 3-cü Beynəlxalq festival-müsabiqəsinə ICESCO​ tərəfindən təşkilati dəstək göstərilmişdir.
2014-cü ilin 19 noyabr tarixində ICESCO​ Baş direktoru Ə.O.əl-Tuveycri Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin Sərəncamı ilə Bakı Beynəlxalq Multikulturalizm Mərkəzinin Himayəçilik Şurasının üzvü təyin edilmişdir.
2015-ci ilin 2324 noyabr tarixlərində İslam Təhsil, Elm və Mədəniyyət Təşkilatının İcraiyyə Şurasının 36-cı sessiyası Bakıda keçirilmişdir.
2015-ci ilin Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 25 noyabr 2015-ci il tarixli sərəncamı ilə Azərbaycan Respublikası və ICESCO​ arasında hərtərəfli uğurlu əməkdaşlığın qurulmasında səmərəli fəaliyyətinə və Azərbaycan xalqının mədəni irsinin beynəlxalq miqyasda tanıdılmasında müstəsna xidmətlərinə görə ICESCO​ Baş direktoru Ə.O. əl-Tuveycri “Dostluq” ordeni ilə təltif edilmişdir.
2627 noyabr 2015-ci il tarixlərində İslam Təhsil, Elm və Mədəniyyət Təşkilatının 12-ci Baş Konfransı Bakıda keçirilmişdir. Tədbirin açılış mərasimində Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev və xanımı, ICESCO​-nun xoşməramlı səfiri Mehriban Əliyeva iştirak etmişdir.
11 Noyabr 2017-ci ildə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyi ilə İslam Təhsil, Elm və Mədəniyyət Təşkilatı arasında Anlaşma Memorandumu imzalanıb.
Anlaşma Memorandumunun imzalanmasında məqsəd Dövlət Agentliyi və ICESCO arasında mövcud ikitərəfli əməkdaşlığı daha da gücləndirmək, ICESCO​-ya üzv ölkələrdə dövlət xidmətlərinin göstərilməsi sahəsini daha da təkmilləşdirmək üçün "ASAN xidmət" modelinin tətbiqi üzrə əməkdaşlığı təşviq etdirməkdən ibarətdir.
2018-ci il 20 iyun tarixində Naxçıvanda “Naxçıvan İslam Mədəniyyətinin Paytaxtı2018”in açılış tədbiri keçirilmişdir. Tədbirdə ICESCO-nun sabiq​ Baş direktoru Əbdüləziz Osman əl-Tuveycri və müxtəlif ölkələrdən gəlmiş rəsmi qonaqlar iştirak etmişlər.

АЗЕРБАЙДЖАН — ИСЕСКО
Азербайджанская Республика с 1991 года является членом ИСЕСКО. Налаженные в 1991 году отношения вступили в этап успешного развития присвоением 24 ноября 2006 года Первой леди республики Мехрибан Алиевой звания посла доброй воли ИСЕСКО. Президент Фонда Гейдара Алиева Мехрибан Алиева стала первой женщиной, удостоенной высокого звания этой организации, в которую входят исламские страны.
В настоящее время в мире растет авторитет Исламской организации по вопросам образования, науки и культуры — ИСЕСКО. Бывший генеральный директор ИСЕСКО Абдельазиз Осман аль-Тувейджри неоднократно выражал довольство уровнем сотрудничества с нашей страной и свою заинтересованность в расширении этого сотрудничества, а с 2006 года активно участвовал в ряде мероприятий международного значения, проводимых в нашей стране. Среди них особо следует отметить следующие: Международная конференция «Молодежь за Альянс цивилизаций» (1-2 ноября 2007 г.), Форум «Роль женщин в межкультурном диалоге», инициированный Фондом Гейдара Алиева при поддержке ЮНЕСКО и ИСЕСКО (10-11 июня 2008 г.), VI Конференция министров науки и образования исламских стран (6-7 октября 2008 г.), Церемония открытия Года культуры «Баку — столица исламской культуры — 2009» (18 февраля 2009 г.), VI Конференция министров культуры исламских стран (13-15 октября 2009 г.), Бакинский саммит мировых религиозных лидеров (26-27 апреля 2010 г.), Всемирный форум по межкультурному диалогу и Бакинский международный гуманитарный форум.
При организации руководства ИСЕСКО были изданы на арабском языке книги «Корифей современной арабской литературы» и «Азербайджанское письмо арабскими буквами» видного востоковеда-ученого А.Имангулиевой.
В ежемесячном специальном журнале ИСЕСКО всегда широкое место уделяется отношениям с Азербайджаном. Следует отметить всестороннюю поддержку, оказанную руководством ИСЕСКО в проведении Дней культуры Азербайджана в Марокко в 2008 году. В принятых ИСЕСКО решениях отражены статьи по нагорно-карабахскому конфликту.
7-9 апреля 2011 года Генеральный директор ИСЕСКО А.О. аль-Тувейджри посетил Баку для участия во Всемирном форуме по межкультурному диалогу.
В 2011 году А.О. аль-Тувейджри был удостоен международной премии Фонда Гейдара Алиева «Золотой чинар» за плодотворную деятельность по установлению связей в области науки, образования и культуры, налаживанию диалога между народами. 9—11 мая 2011 года он посетил Баку для вручения награды и принял участие в мероприятиях, посвященных 88-летию со дня рождения общенационального лидера Гейдара Алиева и 7-летию Фонда Гейдара Алиева. 17 октября 2011 года в Постоянной штаб-квартире ИСЕСКО в рамках 2-го заседания Координационного центра Альянса цивилизаций в Организации Исламское сотрудничество состоялось мероприятие, посвященное 20-летию восстановления государственной независимости Азербайджанской Республики.
12—14 декабря 2011 года в Баку ИСЕСКО и Министерство образования Азербайджанской Республики организовали международное мероприятие «Поощрение образования девочек: текущая ситуация, вызовы и перспективы».
24 февраля 2012 года в штаб-квартире ИСЕСКО состоялась церемония, посвященная 20-летию со дня Ходжалинского геноцида.
Особо следует отметить усилия Генерального директора ИСЕСКО А.О. аль-Тувейджри по подготовке и проведению мероприятия, его справедливое и смелое выступление на церемонии, посвященной армяно-азербайджанскому, нагорно-карабахскому конфликту и Ходжалинскому геноциду.
Генеральный директор ИСЕСКО А.О. аль-Тувейджри посетил нашу страну в 2012 году для участия в 23-м Ежегодном Форуме Crans Montan в Баку. В ходе визита А.О. аль-Тувейджри был принят Gервой леди Республики, президентом Фонда Гейдара Алиева Мехрибан Алиевой. Мехрибан Алиева была награждена памятной золотой медалью по случаю 30-летнего юбилея ИСЕСКО.
Генеральный директор ИСЕСКО А.О. аль-Тувейджри 4-5 октября 2012 года посетил Азербайджан для участия во Втором Бакинском международном гуманитарном форуме. В ходе визита А.О. аль-Тувейджри был принят Президентом Ильхамом Алиевым. А.О. аль-Тувейджри вручил главе государства эмблему, посвященную 30-летию ИСЕСКО, за высокую заботу и поддержку, оказываемую деятельности организации.
7 мая 2013 года в штаб-квартире ИСЕСКО состоялась торжественная церемония, посвященная 90-летию общенационального лидера азербайджанского народа Гейдара Алиева.
Генеральный директор ИСЕСКО А.О. аль-Тувейджри находился с визитом в Азербайджане с целью участия в Третьем Бакинском международном гуманитарном форуме (31 октября-1 ноября 2013 г), Втором всемирном форуме по межкультурному диалогу, прошедшем в Баку при поддержке ЮНЕСКО и ИСЕСКО (29 мая-1июня 2013 г), «Международной конференции по сотрудничеству в области предупреждения терроризма», организованной совместно ИСЕСКО и ООН в Баку.
22-24 октября 2013 года в Баку состоялось «Региональное заседание генеральных секретарей национальных комиссий ИСЕСКО по Азиатскому региону».
11-12 ноября 2013 года в Баку состоялась IV Конференция министров по вопросам детей стран-членов ИСЕСКО. Основной темой конференции стали проблемы детей и урбанизации в исламском мире. Конференции предшествовала встреча экспертов высокого уровня по проблемам детей из стран-членов ИСЕСКО 8-9 ноября.
11 марта 2014 года в Абу-Даби, столице Объединенных Арабских Эмиратов, в рамках международной конференции «Содействие миру в мусульманских общинах» было организовано специальное мероприятие, посвященное Азербайджану.
ИСЕСКО оказала организационную поддержку «Международному конкурсу молодых (до 20 лет) исполнителей классической музыки среди стран Исламского Мира», состоявшемуся в Баку 24-26 апреля 2014 года.
19 ноября 2014 года Распоряжением Президента Азербайджанской Республики господина Ильхама Алиева генеральный директор ИСЕСКО А.О. аль-Тувейджри был назначен членом Попечительского Совета Бакинского Международного Центра Мультикультурализма.
23-24 ноября 2015 года в Баку состоялось 36-е заседание Исполнительного совета Исламской организации по вопросам образования, науки и культуры.
В соответствии с распоряжением Президента Азербайджанской Республики от 25 ноября 2015 года генеральный директор ИСЕСКО А.О. аль-Тувейджри был награжден Орденом Дружбы за эффективную деятельность по налаживанию всестороннего успешного сотрудничества между Азербайджанской Республикой и ИСЕСКО и исключительные заслуги в продвижении культурного наследия азербайджанского народа на международном уровне.
26-27 ноября 2015 года в Баку состоялась 12-я Генеральная конференция Исламской организации по вопросам образования, науки и культуры. В церемонии открытия приняли участие Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев и его супруга, посол доброй воли ИСЕСКО Мехрибан Алиева.
11 ноября 2017 года был подписан Меморандум о взаимопонимании между Государственным агентством по оказанию услуг гражданам и социальным инновациям при Президенте Азербайджанской Республики и Исламской организацией по вопросам образования, науки и культуры.
Целью подписания Меморандума о взаимопонимании является дальнейшее укрепление существующего двустороннего сотрудничества между Государственным агентством и ИСЕСКО, содействие сотрудничеству в применении модели Служба «ASAN» для дальнейшего улучшения предоставления государственных услуг в странах-членах ИСЕСКО.
20 июня 2018 года в Нахчыване состоялась церемония открытия «Нахчыван — столица исламской культуры-2018». В мероприятии приняли участие Генеральный директор ИСЕСКО Абдельазиз Осман аль-Тувейджри и официальные гости из разных стран.