AZƏRBAYCAN — TÜRK DÖVLƏTLƏRİ TƏŞKİLATI
Türkdilli Dövlətlərin Əməkdaşlıq Şurasının (TDƏŞ) fəaliyyətinin əsas məqsədi türkdilli ölkələr arasında hərtərəfli əməkdaşlığa yardım etmək olan beynəlxalq hökumətlərarası təşkilatdır. Təşkilat türkdilli ölkələrin dövlət başçılarının 3 oktyabr 2009-cu il tarixində Naxçıvan şəhərində keçirilən Zirvə görüşündə imzalanmış Naxçıvan Sazişinə əsasən yaradılmışdır.
TDƏŞ-in əsas fəaliyyət məqsədləri və vəzifələri Naxçıvan Sazişi ilə müəyyən edilmiş və aşağıdakılardan ibarətdir:
- tərəflər arasında qarşılıqlı etimadın möhkəmləndirilməsi;
- regionda və dünyada sülhün bərqərar edilməsi;
- xarici siyasət məsələlərinə ortaq yanaşmanın təşviq edilməsi;
- beynəlxalq terrorizm, separatçılıq, ekstremizm və transmilli cinayətkarlığa qarşı mübarizənin əlaqələndirilməsi;
- ortaq maraq kəsb edən bütün sahələrdə regional və ikitərəfli əməkdaşlığın gücləndirilməsi;
- ticarət əlaqələri və investisiyalar üçün əlverişli şəraitin yaradılması;
- hərtərəfli və balanslaşdırılmış iqtisadi yüksəlişə, sosial və mədəni inkişafa səy göstərilməsi;
- elm, texnologiyalar, təhsil və mədəniyyət sahəsində qarşılıqlı əlaqələrin genişləndirilməsi;
- kütləvi informasiya vasitələri arasında əlaqələrin, eləcə də daha geniş miqyasda informasiya mübadiləsinin təşviq edilməsi;
- hüquqi məlumatların mübadiləsinin, hüquq sahəsində əməkdaşlığın genişləndirilməsi.
TDƏŞ-in öz vəzifələrini yerinə yetirə bilməsi və qarşıya qoyulan məqsədlərə nail ola bilməsi üçün strukturu aşağıdakı kimi formalaşdırılmışdır:
- Dövlət Başçıları Şurası;
- Xarici İşlər Nazirləri Şurası;
- Yüksək Vəzifəli Şəxslər Komitəsi;
- Ağsaqqallar Şurası;
- Katiblik;
- Koordinasiya Komitəsi;
- Türk Şurasının Budapeştdəki Nümayəndəlik Ofisi.
Dövlət Başçıları Şurasının iclasına ev sahibliyi edən üzv ölkə növbəti zirvəyə qədər TDƏŞ-ə sədrlik edir.
Azərbaycan, Qazaxıstan, Qırğızıstan və Türkiyə arasında qurulan təşkilatın bu qısa müddətdə üzvlərinin sayı 7-yə çatıb, daha 2 dövlət — Macarıstan və Türkmənistan isə müşahidəçi statusu alıb. Türk Şurası ötən illər böyük inkişaf yolu keçib.
Azərbaycan Türk Dövlətləri Təşkilatı ilə yanaşı, bu qurumun əlaqəli orqan və qurumları olan TÜRKSOY, TÜRKPA, Türk Akademiyası, Türk Mədəniyyəti və İrsi Fondu, Türk Biznes Şurası ilə də sıx əməkdaşlıq edir və üzv ölkələr arasında elm, təhsil, mədəniyyət və incəsənət sahəsində əməkdaşlığın genişləndirilməsi, beynəlxalq səviyyədə türk dünyasının ortaq dəyərlərinin tanıdılması və təşviq edilməsi sahəsində aktiv rol oynayır. Təsadüfi deyildir ki, təşkilatın 2012-ci ildə Bişkekdə keçirilmiş İkinci Zirvə görüşündə Azərbaycanın təşəbbüsü ilə yaradılmış Türk Mədəniyyəti və İrsi Fondu 2015-ci il tarixindən etibarən qərargahı Bakı şəhərində yerləşməklə beynəlxalq təşkilat kimi fəaliyyətə başlamışdır.
Qərargahı Ankarada yerləşən TÜRKSOY (Beynəlxalq Türk Mədəniyyəti Təşkilatı) 1993-cü ildə təsis edilmişdir. Təşkilatın fəaliyyət məqsədi üzv ölkələr arasında elm, təhsil, mədəniyyət və incəsənət sahəsində əməkdaşlığın genişləndirilməsi, beynəlxalq səviyyədə türk dünyasının ortaq dəyərlərinin tanıdılması və təşviq edilməsi, eləcə də türkdilli ölkələr arasında mədəni əlaqələrin dərinləşdirilməsidir.
TÜRKPA (Türkdilli Ölkələrin Parlament Assambleyası) İstanbul sazişi əsasında yaradılmış, 2008-ci ildə fəaliyyətə başlamışdır. Qərargahı Bakıda yerləşir. Assambleyanın məqsədi türkdilli ölkələrin parlament strukturları arasında əməkdaşlığın genişləndirilməsindən ibarətdir.
Türk Akademiyası 2010-cu ildə Qazaxıstanda qeydiyyatdan keçmiş təşkilat olaraq fəaliyyətə başlamışdır. Türk Akademiyasının yaradılması haqqında Saziş 22—23 avqust 2012-ci ildə Türk Şurasının Bişkekdə keçirilən 2-ci Zirvə Görüşündə imzalanmış və Akademiyaya beynəlxalq status verilmişdir. Türk Akademiyası Astanada yerləşir. Türk dilinin, ədəbiyyatının, mədəniyyətinin və etnoqrafiyasının tədqiqini koordinasiya və təşviq etmək məqsədilə fəaliyyət göstərir. Akademiyanın digər fəaliyyət məqsədləri türk xalqlarının mədəni və mənəvi irsinin tədqiq edilməsi, dünya sivilizasiyasının inkişafında payının artırılması, dünya ictimaiyyətinin türk xalqlarının nailiyyətləri haqqında məlumatlandırılmasıdır.
Türk Mədəniyyəti və İrsi Fondunun Nizamnaməsi 22—23 avqust 2012-ci ildə Bişkek Zirvəsində imzalanmışdır. Qərargahı Bakı şəhərində yerləşən Fond türk dünyası ilə bağlı müxtəlif tədbirlər, layihələr və proqramları maliyyələşdirmək və dəstəkləmək yolu ilə türk mədəniyyətinin və irsinin qorunmasına, tədqiqinə və təbliğinə köməklik göstərir.
Türk Biznes Şurası 2011-ci ildə təsis edilmişdir. Qurum Türk Dövlətləri Təşkilatına üzv ölkələrin işgüzar dairələri və digər təşkilatları vasitəsilə türkdilli ölkələr arasında iqtisadi əməkdaşlığın dərinləşdirilməsini həyata keçirir.
Türk Dövlətləri təşkilatı beynəlxalq qurumlarla əməkdaşlığa böyük önəm verir. Təşkilat artıq İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı, İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatı, ATƏT, Qara Dəniz İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatı, Asiyada Qarşılıqlı Fəaliyyət və Etimad Tədbirləri Müşavirəsi, BMT-nin bir sıra qurumları ilə əlaqələr qurmuşdur. Hazırda bu gün bir çox dövlətlər Türk Dövlətləri təşkilatlarında status almaq arzusunu ifadə edib ki, bu da onun yüksək beynəlxalq nüfuzuna dəlalət edir.
TDƏŞ-in Dövlət Başçıları Şurasının Fövqəladə Zirvə Görüşü 10 aprel 2020-ci il tarixində videokonfrans vasitəsilə “COVID-19 pandemiyası ilə mübarizədə həmrəylik və əməkdaşlıq” mövzusunda keçirilmişdir. Fövqəladə Zirvə Görüşündə “Türkdilli Dövlətlərin Əməkdaşlıq Şurasının Fövqəladə Zirvə Görüşünün Bakı Bəyannaməsi” qəbul olunmuşdur.
Tərəflər Dövlət Başçıları Şurası tərəfindən pandemiya ilə mübarizədə elmi, yenilikçi, texnoloji və tibbi potensialların tam səfərbər etməklə təlimatlandırılmışdır.
Fövqəladə Zirvə Görüşünün qərarlarının icrasını təmin etmək məqsədilə TDƏŞ-ə üzv və müşahidəçi ölkələrin səhiyyə, nəqliyyat, iqtisadiyyat, gömrük və miqrasiyadan məsul qurumların rəhbərlərinin videokonfrans vasitəsilə iclasları keçirilmişdir. Eyni zamanda, sözügedən iclaslar zamanı qəbul edilmiş qərarların icrası ilə bağlı işlər aidiyyəti qurumlar arasında təsis olunmuş mexanizmlər çərçivəsində davam etdirilir.
31 mart 2021-ci il tarixində videokonfrans vasitəsilə TDƏŞ-in qeyri-rəsmi Zirvə Görüşü keçirilmişdir. Zirvə görüşündə Türkistan Bəyannaməsi qəbul edilmişdir. Həmçinin Qazaxıstanın Türkistan şəhəri Türk Dünyasının “Mənəvi paytaxtı” elan edilmişdir.
TDƏŞ beynəlxalq təşkilatlarla əməkdaşlığa böyük əhəmiyyət verir. Təşkilat artıq İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı, İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatı, ATƏT, Qara Dəniz İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatı, Asiyada Qarşılıqlı Fəaliyyət və Etimad Tədbirləri Müşavirəsi, BMT, Ümumdünya Turizm Təşkilatı ilə əlaqələr qurmuşdur.
TDƏŞ hər zaman Ermənistan və Azərbaycan arasında mövcud olmuş münaqişə ilə bağlı Azərbaycanın haqlı mövqeyini dəstəkləmişdir. TDƏŞ katibliyi 2020-ci ilin iyul ayında baş vermiş Tovuz hadisələri və 27 sentyabr tarixindən başlayaraq Ermənistan tərəfindən həyata keçirilən təxribatlarla bağlı mütəmadi olaraq bəyanatlar vermiş, TDƏŞ baş katibi Bağdad Amreyev 2020-ci ilin 20 oktyabr tarixində Gəncə şəhərini ziyarət etmiş, Ermənistan tərəfindən Gəncənin raket atəşinə tutulması ilə bağlı Türk dünyası adından həmrəyliyi nümayiş etdirən bəyanatla çıxış etmişdir. Eyni zamanda, TDƏŞ nümayəndə heyəti işğaldan azad edilmiş Ağdam və Füzuli rayonlarına da səfər etmişdir.
2021-ci il 12 noyabr tarixində İstanbulda keçirilmiş Türkdilli Dövlətlərin Əməkdaşlıq Şurasının VIII Zirvə Görüşündə dünyanın siyasi sistemində önəmli bir platformaya çevrilməkdə olan Türk Şurasının bundan sonra Türk Dövlətləri Təşkilatı adı ilə fəaliyyətini davam etdirməsi haqqında qərar qəbul edilmişdir.
“Təşkilat” statusu türk dövlətlərinə imkan verir ki, bütün sahələrdə əlaqələri daha yüksək səviyyəyə qaldırsınlar. Tarixi İstanbul Zirvə görüşündə olduqca mühüm olan “Türk dünyasına baxış — 2040” konsepsiyası qəbul edildi və liderlər arasında Bəyannamə imzalandı. Türk dünyası dövlətlərinin gələcək hədəflərini müəyyənləşdirən bəyannamədə əhəmiyyətli məqamlar yer almışdır.
Zirvə görüşündə mühüm qərarlardan biri təşkilatın müşahidəçiləri və tərəfdaşları ilə bağlı müddəaların qəbul edilməsi olub. Daha bir mühüm qərar, türk dünyasının ilk maliyyə qurumu olan Türk İnvestisiya Fondunun yaradılması olub. Fondun yaradılması təşkilata üzv ölkələr arasında əməkdaşlığın gücləndirilməsində, ticarət dövriyyəsinin və qarşılıqlı investisiyaların həcminin artırılmasında böyük rol oynayacaq. VIII Zirvə Görüşündə Türkiyə Respublikasının Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğan tərəfindən Prezident İlham Əliyevə Türk Dünyasının Ali Ordeni təqdim edilib.
31 mart 2022-ci il tarixində TÜRKSOY Daimi Şurasının Bursa şəhərində keçirilən növbədənkənar iclasında Şuşa şəhərinin 2023-cü ildə Türk Dünyasının Mədəniyyət Paytaxtı elan olunması haqqında qərar qəbul edilib.

АЗЕРБАЙДЖАН — ОРГАНИЗАЦИЯ ТЮРКСКИХ ГОСУДАРСТВ
Совет сотрудничества тюркоязычных государств (далее также будет обозначаться как «Организация Тюркских государств» ОТГ согласно новому названию) — международная межправительственная организация, объединяющая современные государства с целью всестороннего сотрудничества между тюркскими народами. Организация была создана 3 октября 2009 года Нахичеванским соглашением, подписанным между Азербайджаном, Казахстаном, Киргизией и Турцией в Нахичеване.
Основные оперативные цели и задачи Совета сотрудничества тюркоязычных государств определены Нахичеванским соглашением и заключаются в следующем:
- укрепление взаимного доверия между сторонами;
- установление мира в регионе и мире;
- выработка общих позиций по вопросам внешней политики;
- координация действий в борьбе с международным терроризмом, сепаратизмом, экстремизмом и транснациональной преступностью;
- укрепление регионального и двустороннего сотрудничества во всех областях, представляющих взаимный интерес;
- создание благоприятных условий для торговли и инвестиций;
- стремление к всестороннему и сбалансированному экономическому росту, социальному и культурному развитию;
- расширение взаимодействий в области науки, технологий, образования и культуры;
- поощрение взаимодействия между средствами массовой информации, а также обмен информацией в более широком масштабе;
- укрепление сотрудничества в области права и содействие обмену правовой информацией.
Для выполнения своих задач и достижения поставленных целей структура Совета сотрудничества тюркоязычных государств формируется следующим образом:
- Совет глав государств;
- Совет министров иностранных дел;
- Комитет высших должностных лиц;
- Совет старейшин (аксакалов);
- Секретариат;
- Координационный комитет;
- Представительство Тюркского совета в Будапеште.
Страна, принимающая у себя заседание Совета глав государств, является председателем до следующего саммита.
За короткое время число членов организации, созданной между Азербайджаном, Казахстаном, Кыргызстаном и Турцией, достигло 7, а еще 2 государства - Венгрия и Туркменистан получили статус наблюдателей. Тюркский совет за последние годы прошел большой путь в своем развитии.
Азербайджан тесно сотрудничает с другими тюркскими организациями, такими как Международная организация тюркской культуры, Парламентская ассамблея тюркских стран, Международная тюркская академия, Тюркский фонд культуры и наследия, Тюркский деловой совет, которые являются родственными органами и учреждениями ОТГ. Азербайджан, укрепляя сотрудничество с остальными странами Организации Тюркских Государств в области науки, образования, культуры и искусства, играет весьма активную роль в продвижении общих ценностей тюркского мира на международном уровне. Неслучайно штаб-квартира Тюркского фонда культуры и наследия, созданного по инициативе Азербайджана на Втором саммите организации (Бишкек 2012г.), находится в Баку.
TÜRKSOY (Международная организация тюркской культуры) со штаб-квартирой в Анкаре была основана в 1993 году. Целью организации является расширение сотрудничества между странами-членами ОТГ в сферах науки, образования, культуры и искусства, популяризация общих ценностей тюркского мира на международном уровне, а также углубление культурных связей между тюркскими странами.
TURKPA (Парламентская ассамблея тюркских стран) была создана на основе Стамбульского соглашения и начала свою деятельность в 2008 году. Штаб-квартира находится в Баку. Целью собрания является расширение сотрудничества между парламентскими структурами тюркских стран.
Тюркская Академия была зарегистрирована в 2010 году в Казахстане и действует в Астане. Статус Международной ей был присвоен 22-23 августа 2012 года на 2-м Саммите Тюркского совета в Бишкеке. Международная Тюркская академия работает над изучением и продвижением тюркских языков, литературы, культуры и этнографии тюркских народов. Исследование культурного и духовного наследия тюркских народов, повышение их значимости в мировой цивилизации, информирование мировой общественности о достижениях тюркских народов также являются целью данной академии.
Устав Международного Фонда Тюркской культуры и наследия был подписан 22-23 августа 2012 года на саммите в Бишкеке. Деятельность фонда со штаб-квартирой в Баку направлена на охрану, исследование и продвижение культуру и наследие тюркских народов посредством финансирования различных мероприятий, проектов и программ.
Тюркский деловой совет был создан в 2011 году. Организация углубляет экономическое сотрудничество между стран-членами ОТГ посредством бизнес-кругов.
Организация тюркских государств придает большое значение сотрудничеству с международными структурами. Уже установлены отношения с Организацией Исламского сотрудничества, Организацией экономического сотрудничества, ОБСЕ, Организацией Черноморского экономического сотрудничества, Совещание по взаимодействию и мерам доверия в Азии, Всемирной туристической организацией и рядом агентств ООН. Сегодня многие государства изъявили желание получить статус в Организации тюркских государств, что свидетельствует о ее высоком международном авторитете.
Внеочередной Саммит Совета глав государств ОТГ состоялся 10 апреля 2020 года в формате видеоконференции на тему «Солидарность и сотрудничество в борьбе с пандемией COVID-19». На внеочередном саммите была принята «Бакинская декларация внеочередного саммита Совета сотрудничества тюркоязычных государств». Советом глав государств сторонам было поручено в полной мере мобилизовать научный, инновационный, технологический и медицинский потенциалы в борьбе с пандемией.
В целях обеспечения реализации решений Внеочередного саммита в режиме видеоконференцсвязи были проведены встречи руководителей учреждений, отвечающих за здравоохранение, транспорт, экономику, таможню и миграцию стран-членов и наблюдателей ОТГ. При этом работа, связанная с реализацией решений, принятых на указанных встречах, продолжается в рамках механизмов, установленных между соответствующими структурами.
31 марта 2021 года в формате видеоконференции состоялся неформальный Саммит ОТГ. На саммите была принята Туркестанская декларация. Казахстанский город Туркестан был объявлен «Духовной столицей» тюркского мира. ОТГ всегда поддерживал справедливую позицию Азербайджана в конфликте с Арменией. Секретариат ОТГ регулярно делал заявления относительно событий в Товузе в июле 2020 года, и армянской провокации 27 сентября. Генеральный секретарь ОТГ Багдад Амреев посетил город Гянджа 20 октября 2020 года и сделал заявление от имени тюркского мира о солидарности с азербайджанским народом в связи с ракетным обстрелом Гянджы со стороны Армении. В то же время делегация ОТГ посетила освобожденные от армянской оккупации Агдамский и Физулинский районы.
На состоявшемся 12 ноября 2021 года в Стамбуле VIII Саммите Совета сотрудничества тюркоязычных государств было принято решение о том, что Тюркский совет, становящийся важной площадкой в мировой политической системе, продолжит свою деятельность под названием Организация тюркских государств.
Статус «организация» позволяет тюркским государствам поднять отношения во всех сферах на более высокий уровень. На историческом Стамбульском саммите была принята очень важная концепция «Видение тюркского мира – 2040» и подписана Стамбульская декларация, в которую были включены пункты, определяющие стратегическое сотрудничество государств тюркского мира.
Одним из главных постановлений саммита стало принятие соответствующих решений о статусе наблюдателей и партнеров ОТГ. Также был учрежден Инвестиционный фонд Организации тюркских государств. Создание фонда сыграет большую роль в укреплении сотрудничества между государствами-членами организации и увеличении объемов товарооборота и взаимных инвестиций. На саммите Президент Турецкой Республики Реджеп Тайип Эрдоган вручил Президенту Ильхаму Алиеву «Высший орден тюркского мира».
31 марта 2022 года на состоявшемся в Бурсе внеочередном заседании Постоянного совета TÜRKSOY было принято решение об объявлении, что Культурной Столицей тюркского мира в 2023 году будет города Шуша.