AZƏRBAYCAN — TÜRK DÖVLƏTLƏRİ TƏŞKİLATI
Türkdilli Dövlətlərin Əməkdaşlıq Şurasının (TDƏŞ) fəaliyyətinin əsas məqsədi türkdilli ölkələr arasında hərtərəfli əməkdaşlığa yardım etmək olan beynəlxalq hökumətlərarası təşkilatdır. Təşkilat türkdilli ölkələrin dövlət başçılarının 3 oktyabr 2009-cu il tarixində Naxçıvan şəhərində keçirilən Zirvə görüşündə imzalanmış Naxçıvan Sazişinə əsasən yaradılmışdır.
TDƏŞ-in əsas fəaliyyət məqsədləri və vəzifələri Naxçıvan Sazişi ilə müəyyən edilmiş və aşağıdakılardan ibarətdir:
- tərəflər arasında qarşılıqlı etimadın möhkəmləndirilməsi;
- regionda və dünyada sülhün bərqərar edilməsi;
- xarici siyasət məsələlərinə ortaq yanaşmanın təşviq edilməsi;
- beynəlxalq terrorizm, separatçılıq, ekstremizm və transmilli cinayətkarlığa qarşı mübarizənin əlaqələndirilməsi;
- ortaq maraq kəsb edən bütün sahələrdə regional və ikitərəfli əməkdaşlığın gücləndirilməsi;
- ticarət əlaqələri və investisiyalar üçün əlverişli şəraitin yaradılması;
- hərtərəfli və balanslaşdırılmış iqtisadi yüksəlişə, sosial və mədəni inkişafa səy göstərilməsi;
- elm, texnologiyalar, təhsil və mədəniyyət sahəsində qarşılıqlı əlaqələrin genişləndirilməsi;
- kütləvi informasiya vasitələri arasında əlaqələrin, eləcə də daha geniş miqyasda informasiya mübadiləsinin təşviq edilməsi;
- hüquqi məlumatların mübadiləsinin, hüquq sahəsində əməkdaşlığın genişləndirilməsi.
TDƏŞ-in öz vəzifələrini yerinə yetirə bilməsi və qarşıya qoyulan məqsədlərə nail ola bilməsi üçün strukturu aşağıdakı kimi formalaşdırılmışdır:
- Dövlət Başçıları Şurası;
- Xarici İşlər Nazirləri Şurası;
- Yüksək Vəzifəli Şəxslər Komitəsi;
- Ağsaqqallar Şurası;
- Katiblik;
- Koordinasiya Komitəsi;
- Türk Şurasının Budapeştdəki Nümayəndəlik Ofisi.
Dövlət Başçıları Şurasının iclasına ev sahibliyi edən üzv ölkə növbəti zirvəyə qədər TDƏŞ-ə sədrlik edir.
Azərbaycan, Qazaxıstan, Qırğızıstan və Türkiyə arasında qurulan təşkilatın bu qısa müddətdə üzvlərinin sayı 7-yə çatıb, daha 2 dövlət — Macarıstan və Türkmənistan isə müşahidəçi statusu alıb. Türk Şurası ötən illər böyük inkişaf yolu keçib.
Azərbaycan Türk Dövlətləri Təşkilatı ilə yanaşı, bu qurumun əlaqəli orqan və qurumları olan TÜRKSOY, TÜRKPA, Türk Akademiyası, Türk Mədəniyyəti və İrsi Fondu, Türk Biznes Şurası ilə də sıx əməkdaşlıq edir və üzv ölkələr arasında elm, təhsil, mədəniyyət və incəsənət sahəsində əməkdaşlığın genişləndirilməsi, beynəlxalq səviyyədə türk dünyasının ortaq dəyərlərinin tanıdılması və təşviq edilməsi sahəsində aktiv rol oynayır. Təsadüfi deyildir ki, təşkilatın 2012-ci ildə Bişkekdə keçirilmiş İkinci Zirvə görüşündə Azərbaycanın təşəbbüsü ilə yaradılmış Türk Mədəniyyəti və İrsi Fondu 2015-ci il tarixindən etibarən qərargahı Bakı şəhərində yerləşməklə beynəlxalq təşkilat kimi fəaliyyətə başlamışdır.
Qərargahı Ankarada yerləşən TÜRKSOY (Beynəlxalq Türk Mədəniyyəti Təşkilatı) 1993-cü ildə təsis edilmişdir. Təşkilatın fəaliyyət məqsədi üzv ölkələr arasında elm, təhsil, mədəniyyət və incəsənət sahəsində əməkdaşlığın genişləndirilməsi, beynəlxalq səviyyədə türk dünyasının ortaq dəyərlərinin tanıdılması və təşviq edilməsi, eləcə də türkdilli ölkələr arasında mədəni əlaqələrin dərinləşdirilməsidir.
TÜRKPA (Türkdilli Ölkələrin Parlament Assambleyası) İstanbul sazişi əsasında yaradılmış, 2008-ci ildə fəaliyyətə başlamışdır. Qərargahı Bakıda yerləşir. Assambleyanın məqsədi türkdilli ölkələrin parlament strukturları arasında əməkdaşlığın genişləndirilməsindən ibarətdir.
Türk Akademiyası 2010-cu ildə Qazaxıstanda qeydiyyatdan keçmiş təşkilat olaraq fəaliyyətə başlamışdır. Türk Akademiyasının yaradılması haqqında Saziş 22—23 avqust 2012-ci ildə Türk Şurasının Bişkekdə keçirilən 2-ci Zirvə Görüşündə imzalanmış və Akademiyaya beynəlxalq status verilmişdir. Türk Akademiyası Astanada yerləşir. Türk dilinin, ədəbiyyatının, mədəniyyətinin və etnoqrafiyasının tədqiqini koordinasiya və təşviq etmək məqsədilə fəaliyyət göstərir. Akademiyanın digər fəaliyyət məqsədləri türk xalqlarının mədəni və mənəvi irsinin tədqiq edilməsi, dünya sivilizasiyasının inkişafında payının artırılması, dünya ictimaiyyətinin türk xalqlarının nailiyyətləri haqqında məlumatlandırılmasıdır.
Türk Mədəniyyəti və İrsi Fondunun Nizamnaməsi 22—23 avqust 2012-ci ildə Bişkek Zirvəsində imzalanmışdır. Qərargahı Bakı şəhərində yerləşən Fond türk dünyası ilə bağlı müxtəlif tədbirlər, layihələr və proqramları maliyyələşdirmək və dəstəkləmək yolu ilə türk mədəniyyətinin və irsinin qorunmasına, tədqiqinə və təbliğinə köməklik göstərir.
Türk Biznes Şurası 2011-ci ildə təsis edilmişdir. Qurum Türk Dövlətləri Təşkilatına üzv ölkələrin işgüzar dairələri və digər təşkilatları vasitəsilə türkdilli ölkələr arasında iqtisadi əməkdaşlığın dərinləşdirilməsini həyata keçirir.
Türk Dövlətləri təşkilatı beynəlxalq qurumlarla əməkdaşlığa böyük önəm verir. Təşkilat artıq İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı, İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatı, ATƏT, Qara Dəniz İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatı, Asiyada Qarşılıqlı Fəaliyyət və Etimad Tədbirləri Müşavirəsi, BMT-nin bir sıra qurumları ilə əlaqələr qurmuşdur. Hazırda bu gün bir çox dövlətlər Türk Dövlətləri təşkilatlarında status almaq arzusunu ifadə edib ki, bu da onun yüksək beynəlxalq nüfuzuna dəlalət edir.
TDƏŞ-in Dövlət Başçıları Şurasının Fövqəladə Zirvə Görüşü 10 aprel 2020-ci il tarixində videokonfrans vasitəsilə “COVID-19 pandemiyası ilə mübarizədə həmrəylik və əməkdaşlıq” mövzusunda keçirilmişdir. Fövqəladə Zirvə Görüşündə “Türkdilli Dövlətlərin Əməkdaşlıq Şurasının Fövqəladə Zirvə Görüşünün Bakı Bəyannaməsi” qəbul olunmuşdur.
Tərəflər Dövlət Başçıları Şurası tərəfindən pandemiya ilə mübarizədə elmi, yenilikçi, texnoloji və tibbi potensialların tam səfərbər etməklə təlimatlandırılmışdır.
Fövqəladə Zirvə Görüşünün qərarlarının icrasını təmin etmək məqsədilə TDƏŞ-ə üzv və müşahidəçi ölkələrin səhiyyə, nəqliyyat, iqtisadiyyat, gömrük və miqrasiyadan məsul qurumların rəhbərlərinin videokonfrans vasitəsilə iclasları keçirilmişdir. Eyni zamanda, sözügedən iclaslar zamanı qəbul edilmiş qərarların icrası ilə bağlı işlər aidiyyəti qurumlar arasında təsis olunmuş mexanizmlər çərçivəsində davam etdirilir.
31 mart 2021-ci il tarixində videokonfrans vasitəsilə TDƏŞ-in qeyri-rəsmi Zirvə Görüşü keçirilmişdir. Zirvə görüşündə Türkistan Bəyannaməsi qəbul edilmişdir. Həmçinin Qazaxıstanın Türkistan şəhəri Türk Dünyasının “Mənəvi paytaxtı” elan edilmişdir.
TDƏŞ beynəlxalq təşkilatlarla əməkdaşlığa böyük əhəmiyyət verir. Təşkilat artıq İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı, İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatı, ATƏT, Qara Dəniz İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatı, Asiyada Qarşılıqlı Fəaliyyət və Etimad Tədbirləri Müşavirəsi, BMT, Ümumdünya Turizm Təşkilatı ilə əlaqələr qurmuşdur.
TDƏŞ hər zaman Ermənistan və Azərbaycan arasında mövcud olmuş münaqişə ilə bağlı Azərbaycanın haqlı mövqeyini dəstəkləmişdir. TDƏŞ katibliyi 2020-ci ilin iyul ayında baş vermiş Tovuz hadisələri və 27 sentyabr tarixindən başlayaraq Ermənistan tərəfindən həyata keçirilən təxribatlarla bağlı mütəmadi olaraq bəyanatlar vermiş, TDƏŞ baş katibi Bağdad Amreyev 2020-ci ilin 20 oktyabr tarixində Gəncə şəhərini ziyarət etmiş, Ermənistan tərəfindən Gəncənin raket atəşinə tutulması ilə bağlı Türk dünyası adından həmrəyliyi nümayiş etdirən bəyanatla çıxış etmişdir. Eyni zamanda, TDƏŞ nümayəndə heyəti işğaldan azad edilmiş Ağdam və Füzuli rayonlarına da səfər etmişdir.
2021-ci il 12 noyabr tarixində İstanbulda keçirilmiş Türkdilli Dövlətlərin Əməkdaşlıq Şurasının VIII Zirvə Görüşündə dünyanın siyasi sistemində önəmli bir platformaya çevrilməkdə olan Türk Şurasının bundan sonra Türk Dövlətləri Təşkilatı adı ilə fəaliyyətini davam etdirməsi haqqında qərar qəbul edilmişdir.
“Təşkilat” statusu türk dövlətlərinə imkan verir ki, bütün sahələrdə əlaqələri daha yüksək səviyyəyə qaldırsınlar. Tarixi İstanbul Zirvə görüşündə olduqca mühüm olan “Türk dünyasına baxış — 2040” konsepsiyası qəbul edildi və liderlər arasında Bəyannamə imzalandı. Türk dünyası dövlətlərinin gələcək hədəflərini müəyyənləşdirən bəyannamədə əhəmiyyətli məqamlar yer almışdır.
Zirvə görüşündə mühüm qərarlardan biri təşkilatın müşahidəçiləri və tərəfdaşları ilə bağlı müddəaların qəbul edilməsi olub. Daha bir mühüm qərar, türk dünyasının ilk maliyyə qurumu olan Türk İnvestisiya Fondunun yaradılması olub. Fondun yaradılması təşkilata üzv ölkələr arasında əməkdaşlığın gücləndirilməsində, ticarət dövriyyəsinin və qarşılıqlı investisiyaların həcminin artırılmasında böyük rol oynayacaq. VIII Zirvə Görüşündə Türkiyə Respublikasının Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğan tərəfindən Prezident İlham Əliyevə Türk Dünyasının Ali Ordeni təqdim edilib.
31 mart 2022-ci il tarixində TÜRKSOY Daimi Şurasının Bursa şəhərində keçirilən növbədənkənar iclasında Şuşa şəhərinin 2023-cü ildə Türk Dünyasının Mədəniyyət Paytaxtı elan olunması haqqında qərar qəbul edilib.

AZERBAIJAN — ORGANIZATION OF TURKISH STATES
The main purpose of the activity of the Cooperation Council of Turkic-speaking States is the international intergovernmental organization, which is the contribute to the comprehensive cooperation between Turkic-speaking countries. The organization was established in accordance with the Nakhchivan agreement signed at the Zirva meeting of the heads of Turkic-speaking countries held in Nakhchivan on October 3, 2009.
The main activity goals and objectives of the organization are determined by the Nakhchivan Agreement and consist of:
- Strengthening mutual trust between the parties;
- Establishment of peace in the region and the world;
- Promote a common approach to foreign policy issues;
- Coordination of the fight against international terrorism, separatism, extremism and transnational crime;
- Strengthening regional and bilateral cooperation in all areas of common interest;
- Creating favorable conditions for trade relations and investment;
- Striving for comprehensive and balanced economic growth, social and cultural development;
- Expanding mutual relations in the fields of Science, Technology, Education and culture;
- Promote communication between mess media as well as exchange of information on a large scale;
- Expanding the exchange of loyal information, cooperation in the field of law.
The structure of the CCTS in order to be able to fulfill its tasks and achieve the goals set, it formulated as follows:
- Council of Heads of State;
- Council of Foreign Ministers;
- Council of Elders;
- Secretariat;
- Coordination Committee;
- Representative Office of the Turkic Council in Budapest.
The member country, which hosted a meeting of the Council of Heads of State, presides over the CCTS until the next summit.
In such a short period of time the number of members of the organization established between Azerbaijan, Kazakhstan, Kyrgyzstan and Turkiye reached 7, and 2 more countries – Hungary and Turkmenistan – received observer status. Thus, under the common flag of the organization of Turkic states, all sovereign and independent Turkic states have united in the world, as well as Hungary, which considers itself part of the Turkic world, is also part of the organization.
The organization of Turkic states attaches great importance to cooperation with international organizations. The organization has already established relations with the Organization of Islamic Cooperation, the Organization of Economic Cooperation, the OSCE, the Black Sea Economic Cooperation, the conference on interaction and trust measures in Asia, and a number of UN agencies. Today, many states expressed their desire to get status in the organizations of Turkic states, which testifies to its high international reputation.
The extraordinary Summit of the Council of Heads of State of the CCTS was held on April 10, 2020 through a video conference on “solidarity and cooperation in the fight against the COVID-19 pandemic”. At the Extraordinary Summit “Baku Declaration of the Extraordinary Summit of the Cooperation Council of Turkic- Speaking States” was adopted.
The parties were instructed by the Council of Heads of state by fully mobilizing scientific, innovative, technological and medical potentials to combat the pandemic.
In order to ensure the implementation of the decision of the extraordinary summit, meetings of the heads of the organizations responsible for health, transport, economy, customs and migration of the CCTS member and observer countries were held through video conference. At the same time, work on the implementation of the decisions taken during these meetings continues within the framework of the mechanisms established between the relevant structures.
On March 31, 2021, the unofficial CCTS summit was held via video conference. Turkestan declaration was adopted at the summit. Turkistan City of Kazakhstan has also been declared the “spiritual capital” of the Turkic world.
CCTS attaches great importance to cooperation with international organizations. The organization has already established relations with the Organization of Islamic Cooperation, the organization of Economic Cooperation, the OSCE, the Black Sea Economic Cooperation, the conference on interaction and trust measures in Asia, the UN, the World Tourism Organization.
The CCTS has always supported Azerbaijan’s fair position on the conflict between Armenia and Azerbaijan. CCTS Secretariat made regular statements on the events of Tovuz in July 2020 and provocations carried out by Armenia starting from September 27, CCTS Secretary General Baghdad Amreyev visited Ganja city in October 2020, made a statement demonstrating solidarity on behalf of the Turkic world in connection with the missile fore of Ganja by Armenia. At the same time, CCTS delegation visited the liberated Aghdam and Fuzuli regions.
At the VIII Zirva meeting of the Cooperation Council of Turkic-speaking states held in Istanbul on November 2021, 12. It was decided to continue the activity of the Turkic Council, which is becoming an important platform in the political system of the world, under the name of the Organization of Turkic states.
The status of “Organization” allows the Turkish states to raise relations in all spheres to a higher level. The very important concept of “vision of the Turkic world- 2040” was adopted at the historic Istanbul summit and a declaration was signed between the leaders. The Declaration defining the future goals of the Turkic world states contains important points.
One of the important decisions at the Zirva meeting was the adoption of provisions on the organization’s observers and partners. Another important decision was the creation of the Turkish investment fund, the first financial institution in the Turkic world. The establishment of the fund will play an important role in strengthening cooperation between the number countries of the organization, increasing the volume of trade turnover and mutual investments. President of the Republic of Turkiye Recep Tayyip Erdogan presented Ilham Aliyev the Supreme Order of the Turkic world at the VIII Zirva meeting.
On March 31, 2022, at the extraordinary meeting of the TURKSOY Permanent Council in Bursa, it was decided to declare Shusha the cultural capital of the Turkic world in 2023.