AZƏRBAYCAN – QARA DƏNİZ İQTİSADİ ƏMƏKDAŞLIQ TƏŞKİLATI
1992-ci ildə 11 dövlət tərəfindən (Azərbaycan, Türkiyə, Albaniya, Bolqarıstan, Gürcüstan, Ukrayna, Rumıniya, Moldova, Rusiya, Yunanıstan, Ermənistan və 1999-cu ildə Serbiyanın təşkilata qoşulması ilə) yaradılan QDİƏT-in başlıca məqsədi region dövlətləri arasında qarşılıqlı iqtisadi, siyasi əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsi və bölgədə birgə səylər nəticəsində təhlükəsizliyin qorunmasından ibarətdir.
Təşkilatda müşahidəçi statusunda ABŞ, Avstriya, Polşa, Almaniya, İtaliya, İsrail, Çexiya, Slovakiya, Xorvatiya, Belarus, Misir, Tunis kimi dövlətlər və Avropa İttifaqı Komissiyası, Beynəlxalq Qara Dəniz Klubu, Enerji Xartiyası Katibliyi, Qara Dəniz Komissiyası kimi təşkilatlar iştirak edirlər.
Azərbaycan 1992-ci il iyunun 25-dən etibarən QDİƏT-in təsisçi üzvüdür. Həmin tarixdə təşkilatın 11 təsisçi üzv ölkəsinin dövlət başçıları tərəfindən QDİƏT-in Bəyannaməsi imzalandı. Bəzən “İstanbul Bəyannaməsi” adlanan bu sənəddə Qara dəniz əməkdaşlığının prinsipləri, əsasları, istiqamətləri və ilkin mexanizmləri əks olunmuşdur. Azərbaycanın bu təşkilatın işində iştirakının əsas məqsədi Qara dəniz regionunda xüsusi rola malik olduğunu sübut etmək və onu möhkəmləndirmək, regiona mütərəqqi qurucu münasibət bəslədiyini göstərmək, Avropaya inteqrasiya siyasətini həyata keçirmək, Azərbaycanın nəqliyyat-tranzit potensialını gücləndirmək, üzv ölkələrlə çoxtərəfli əməkdaşlıq mexanizmi qurmaq, bununla da strateji maraqlarını qorumaq idi. Təşkilat daxilində əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsində 1995-ci il iyunun 30-da Buxarestdə keçirilən QDİƏT-ə üzv ölkələrin dövlət və hökumət başçılarının zirvə görüşü mühüm rol oynamışdır. Bu zirvə görüşündə Ümummilli lider Heydər Əliyev də iştirak etmişdir. Tədbirdə çıxış edən Heydər Əliyev münaqişələrin həllində regionda siyasi şəraiti sabitləşdirmək üçün inteqrasiya proseslərinin genişləndirilməsinin vacib olduğunu bildirmişdir. Zirvə görüşünün sonunda qəbul edilən Buxarest Bəyannaməsində region ölkələri arasında iqtisadi əməkdaşlığı sürətləndirmək, müxtəlif sahələrdə əməkdaşlıq etmək, xüsusi layihələri həyata keçirmək, biznes dairələri arasında əlaqələri təşviq etmək və s. məsələlərin vacibliyi vurğulanmışdır. 1998-ci il iyunun 5-də təşkilata üzv dövlət və hökumət başçılarının Yalta şəhərində keçirilən görüşündə təşkilatın nizamnaməsi imzalanmışdır. Dövlət başçısı Heydər Əliyev tərəfindən 1998-ci il dekabrın 1-də imzalanmış sərəncamla QDİƏT-in Nizamnaməsi Azərbaycan Respublikası tərəfindən təsdiq edilmişdir. Azərbaycan müxtəlif dövrlərdə təşkilatın qaydalarına uyğun olaraq QDİƏT-in sədrliyini həyata keçirmişdir. Azərbaycanın sədrliyi dövründə əsasən nəqliyyat, energetika, kommunikasiya, ticarət sahələrində əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsi üçün layihələr həyata keçirilmişdir. Azərbaycan Respublikası QDİƏT çərçivəsində bir sıra prioritet sahələr, o cümlədən ticarət, gömrük, nəqliyyat, enerji, ətraf mühit, informasiya və kommunikasiya, elmi tədqiqat, texnologiyalar və s. üzrə qarşılıqlı maraqlar əsasında əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsinə əhəmiyyət verir. Təşkilatın prioritet istiqamətləri olan enerji və nəqliyyat sahələrinə Azərbaycan mühüm önəm verir. Azərbaycan Respublikası tərəfindən istər QDİƏT-ə daxil olan, istərsə də bu təşkilata üzv olmayan dövlətlərlə bu sahələrdə geniş əməkdaşlıq qurulmuşdur. Azərbaycanın əsas iştirakçısı olduğu və tam gücü ilə dəstəklədiyi enerji layihələri (Bakı–Tbilisi–Ceyhan, Bakı –Novorossiysk və Bakı– Supsa neft kəmərləri, Bakı – Tbilisi – Ərzurum, hazırda həyata keçirilən TANAP, TAP qaz boru kəmərləri və bütövlükdə “Cənub Qaz Dəhlizi”) və nəqliyyat layihələri (Bakı–Tbilisi–Qars) Xəzər hövzəsi ilə Qara dəniz hövzəsi arasında iqtisadi əməkdaşlığın daha da genişləndirilməsinə xidmət edir. Azərbaycanın coğrafi-strateji mövqeyi, bir sıra mühüm nəqliyyat dəhlizlərinin bu ərazidən keçməsi ölkəni Avropa ilə Asiya arasında etibarlı tranzit məkanına çevirmişdir.
26 iyun 2012-ci il tarixində İstanbulda Prezident İlham Əliyevin də iştirakı ilə QDİƏT-in 20 illik Yubiley Sammiti keçirilmişdir.
Təşkilat yaranandan bəri fəaliyyəti dövründə QDİƏT üzv ölkələr arasında siyasi və iqtisadi münasibətlərin daha da yaxınlaşmasına yeni imkanlar açmışdır. Təşkilatın beynəlxalq iqtisadiyyatda önəmli rolu olmuş, bölgədə iqtisadi əlaqələrin, o cümlədən üzv ölkələr arasında əməkdaşlığın genişlənməsinə, özəl sektorun, ticarətin, mədəniyyətin, turizmin inkişafına təkan vermişdir. Bütün bunlar isə üzv ölkələrin səyləri nəticəsində mümkün olmuşdur. Avrasiyanın mərkəzində yerləşən, Qara dənizətrafı və ona yaxın ölkələri, o cümlədən Azərbaycanı birləşdirən bu təşkilat tarixi İpək Yolunun bərpasında və enerji resurslarının daşınmasında mühüm rola malikdir.
Azərbaycan QDİƏT yaranandan bəri bu qurumdan regional və regionlararası iqtisadi əməkdaşlıq platforması kimi yararlanmışdır. Qarşılıqlı iqtisadi maraqlara söykənən beynəlxalq əməkdaşlığı dəstəkləyən Azərbaycan üçün QDİƏT gələcəkdə də ölkənin iqtisadi inkişafı, Qara və Xəzər dənizləri regionları arasında əlaqələrin möhkəmləndirilməsi baxımından müəyyən rol oynamaq imkanlarına malikdir.

АЗЕРБАЙДЖАН — ОРГАНИЗАЦИЯ ЧЕРНОМОРСКОГО ЭКОНОМИЧЕСКОГО СОТРУДНИЧЕСТВА
Основной целью, основанной в 1992 году 11 странами (Азербайджаном, Турцией, Албанией, Болгарией, Грузией, Украиной, Румынией, Молдовой, Россией, Грецией, Арменией и в 1999 г. с присоединением Сербии) ОЧЭС, является развитие взаимного экономического и политического сотрудничества и поддержание безопасности в регионе.
Наблюдателями в организации являются Австрия, Белоруссия, Германия, Египет, Израиль, Италия, Польша, Словакия, США, Франция, Тунис, Хорватия, Чехия, а также Европейская комиссия, Конференция Энергетической хартии, Черноморская комиссия, Международный Черноморский клуб.
Азербайджан является одним из основателей ОЧЭС с 25 июня 1992 года. В тот же день главы 11 государств-учредителей организации подписали Декларацию ОЧЭС. Этот документ, порой называемый «Стамбульской декларацией», устанавливает принципы, основы, направления и исходные механизмы черноморского сотрудничества. Основной целью участия Азербайджана в этой организации является доказательство и укрепление своей особой роли в Черноморском регионе, демонстрация своего конструктивного отношения к региону, осуществление политики интеграции в европейские структуры, усиление транспортно-транзитного потенциала Азербайджана, создание многостороннего механизма сотрудничества, защита стратегических интересов. В принятой по итогам саммита Бухарестской декларации отмечается необходимость ускорения экономического сотрудничества между странами региона, сотрудничества в различных сферах, реализация специальных проектов, налаживание деловых связей.
Устав организации был подписан 5 июня 1998 года на встрече глав государств и правительств в Ялте. Распоряжением Президента Гейдара Алиева от 1 декабря 1998 года Азербайджанской Республикой был утвержден Устав ОЧЭС. Азербайджан в разное время председательствовал в ОЧЭС в соответствии с правилами организации. В период председательства Азербайджана были осуществлены проекты по развитию сотрудничества в основном в сферах транспорта, энергетики, связи и торговли. В рамках ОЧЭС Азербайджанская Республика придает значение развитию сотрудничества на основе взаимных интересов по ряду приоритетных сфер, в том числе в области торговли, таможни, транспорта, энергетики, окружающей среды, информации и коммуникации, научным исследованиям, технологиям и др. Особенно для Азербайджана важны такие приоритетные направления организации, как энергетика и транспорт. Азербайджанская Республика установила партнерские связи в этих областях как со странами-участницами ОЧЭС, так и со странами, не входящими в эту организацию. Энергетические проекты, в которых Азербайджан является крупным участником и которые полностью поддерживает (нефтепроводы Баку-Тбилиси-Джейхан, Баку-Новороссийск и Баку-Супса, газопроводы Баку-Тбилиси-Эрзурум и действующие TANAP, TAP и Южный газовый коридор в целом) и транспортные проекты (Баку-Тбилиси-Карс) служат дальнейшему расширению экономического сотрудничества между Каспийским и Черноморским бассейнами. Географическое и стратегическое положение Азербайджана, прохождение ряда важных транспортных коридоров через этот регион превратили Азербайджан в надежный связывающий мост между Европой и Азией.
26 июня 2012 года в Стамбуле с участием Президента Ильхама Алиева состоялся саммит, посвященный 20-летию ОЧЭС.
За время своего существования ОЧЭС открыла новые возможности для более тесных политических и экономических отношений между странами-членами. Организация сыграла важную роль в международной экономике, способствовала расширению экономических связей в регионе, включая сотрудничество между государствами-членами, развитие частного сектора, торговли, культуры и туризма. Все это стало возможным благодаря усилиям стран-участниц. Расположенная в центре Евразии, эта организация, объединяющая черноморские и соседние страны, включая Азербайджан, играет важную роль в восстановлении исторического Шелкового пути и транспортировке энергоресурсов.
С самого начала создания ОЧЭС выступала для Азербайджана платформой для регионального и межрегионального экономического сотрудничества. Для Азербайджана, который поддерживает международное сотрудничество, основанное на взаимных экономических интересах, ОЧЭС и в будущем может сыграть роль в экономическом развитии страны и укреплении связей между регионами Черного и Каспийского морей.