Azərbaycan ATƏT-in üzvlüyünə 1992-ci ilin 30 yanvarında qəbul olunmuşdur. ATƏT Azərbaycanın daxil olduğu ilk Avropa təşkilatıdır.
Azərbaycan Respublikası təşkilata tamhüquqlu üzv olduqdan sonra ATƏT-in 1992-ci ildə keçirilmiş Helsinki, 1994-cü ildə keçirilmiş Budapeşt, 1996-cı ildə keçirilmiş Lissabon, 1999-cu ildə keçirilmiş İstanbul və 2010-cu ildə keçirilmiş Astana Sammitlərində iştirak etmişdir.
ATƏT-in sonuncu sammiti 2010-cu ilin 1—2 dekabr tarixlərində Astanada keçirilmişdir. Sammitdə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti iştirak etmişdir. Sammitdə qəbul edilmiş yekun Bəyannamədə ATƏT məkanında həlli uzanan münaqişələrin beynəlxalq hüququn BMT Nizamnaməsi və Helsinki Yekun Aktında təsbit edilmiş norma və prinsiplər əsasında həllinin vacibliyi qeyd edilmişdir.
Nazirlər Şurası — təşkilatın Sammitdən sonra ikinci əsas qərar qəbul etmə orqanıdır. İştirakçı dövlətlərin xarici işlər nazirlərindən ibarət olan Şura, bir qayda olaraq, ildə bir dəfə (Sammit keçirilən illər istisna olmaqla) təşkilata sədrlik edən ölkədə təşkil edilir.
Azərbaycan ATƏT-in Xarici İşlər Nazirləri Şurasının illik iclaslarında, qərar və sənəd layihələrinin müzakirələrində fəal iştirak edir.
Daimi Şura — iştirakçı dövlətlərin ATƏT yanında Daimi Nümayəndələrindən təşkil olunan qərar qəbuletmə orqanıdır. Daimi Şura özünün müntəzəm iclaslarını həftədə bir dəfə olmaqla Vyanada keçirir.
ATƏT çərçivəsində iştirakçı dövlətlər arasında dialoq və əməkdaşlığın təşviqi və müvafiq sahədə qəbul edilmiş öhdəliklərin icrası məqsədilə iştirakçı dövlətlərə yardım göstərilməsi məqsədilə üç icraçı institut fəaliyyət göstərir: Demokratik Təsisatlar və İnsan hüquqları Bürosu (DTİHB), Media azadlığı üzrə Nümayəndə və Milli Azlıqlar üzrə Ali Komissar.
Demokratik Təsisatlar və İnsan hüquqları Bürosunun baş ofisi Varşava şəhərində yerləşir və insan ölçüsü üzrə qəbul edilmiş öhdəliklərin icrasında iştirakçı dövlətlərə yardım etmək mandatına malikdir.
Azərbaycan ATƏT-in Demokratik Təsisatlar və İnsan Hüquqları Bürosu ilə 1998-ci ildən başlayaraq əməkdaşlıq aparmış və demokratikləşdirmə, qanunun aliliyi, qanunvericiliyin, xüsusilə də seçki qanunvericiliyinin təkmilləşdirilməsi, miqrasiya, gender bərabərliyi və digər sahələrdə bir çox layihələr həyata keçirmişdir. DTİHB Azərbaycanda keçirilmiş prezident, parlament və bələdiyyə seçkilərinin müşahidə prosesində iştirak etmişdir.
ATƏT-in Media azadlığı üzrə Nümayəndəsi vəzifəsi təşkilatın Daimi Şurasının 5 noyabr 1997-ci il tarixli qərarı ilə təsis edilmişdir. Nümayəndənin mandatına ATƏT iştirakçı dövlətlərində media sahəsindəki prosesləri müşahidə etmək və müvafiq sahədə qəbul edilmiş öhdəliklərin icrasında iştirakçı dövlətlərə yardım etmək aiddir. Nümayəndənin ofisi Vyana şəhərində yerləşir.
Azərbaycan hökuməti ATƏT-in Mətbuat Azadlığı üzrə Nümayəndəsi ilə onun mandatına daxil olan məsələlər ilə bağlı əməkdaşlıq edir. Bu təsisat ilə əməkdaşlığın nümunəsi kimi azərbaycanlı jurnalistlər və müxtəlif qurumların mətbuat xidməti əməkdaşları üçün keçirilən treninqlər, xüsusilə Azərbaycanın kütləvi informasiya vasitələrinə aid qanunvericiliyinin təkmilləşdirilməsi və onun hüquqi ekspertizasını göstərmək olar.
ATƏT-in Milli Azlıqlar üzrə Ali Komissar vəzifəsi ATƏM-in 1992-ci il Helsinki Sammitinin müvafiq qərarına əsasən təsis edilmişdir. Ali Komissarın mandatı ATƏT iştirakçı dövlətlərində milli azlıqlardan qaynaqlanan gərginliklərin qarşısını almaq məqsədilə erkən xəbərdarlıq və erkən fəaliyyət istiqamətlərini əhatə edir. Ali Komissarın ofisi Haaqa şəhərində yerləşir.
ATƏT-in tamhüquqlu üzvü olmasından sonra Azərbaycan ATƏT-in Milli Azlıqlar üzrə Ali Komissarının Ofisi ilə əlaqələr yaratmışdır. Azərbaycan milli azlıqların hüquqlarının müdafiəsi, onların vətəndaşı olduqları dövlətlərin ictimai həyatına tamhüquqlu inteqrasiyası kimi vacib istiqamətlərdə yaxşı təcrübələrin bölüşülməsi və norma yaradıcılığı sahələrində əməkdaşlıq edir.
ATƏT-in Baş katibi təşkilatın Katibliyi və icraçı qurumlarının gündəlik fəaliyyətinin əlaqələndirilməsi funksiyasını daşıyır. Nazirlər Şurasının qərarı ilə üç il müddətinə təyin edilir.
2018-ci ilin 12 sentyabr tarixində ATƏT-in Baş Katibi cənab Tomas Qreminger ölkəmizə səfər etmişdir. Səfər çərçivəsində Baş katib Azərbaycan Respublikasının Prezidenti tərəfindən qəbul edilmiş, Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri, Bakı Beynəlxalq Dəniz Limanının rəhbərliyi və digər rəsmi şəxslərlə görüşlər keçirilmişdir. Keçirilmiş görüşlərdə Azərbaycan-ATƏT əməkdaşlığının praktik aspektlərinə dair fikir mübadiləsi aparılmışdır.
ATƏT iştirakçı dövlətlərinin 323 parlamentarisindən təşkil edilmiş Parlament Assambleyası ATƏT-in muxtar qurumu kimi parlament müstəvisində dialoqun təşviqi məqsədini güdür və məşvərətçi xarakter daşıyır. Azərbaycan Respublikasının Milli Məclisinin nümayəndə heyəti ATƏT PA-nın işində 3-ü əsas olmaqla, ümumilikdə 6 millət vəkili ilə təmsil olunur.
Azərbaycan və ATƏT PA arasında sıx əməkdaşlıq münasibətləri formalaşmışdır. ATƏT PA-nın 2014-cü ildə İllik Sessiyası Bakıda təşkil edilmişdir. Qurumun müxtəlif illərdə keçirilmiş illik sessiyalarında Azərbaycan tərəfinin təşəbbüsü ilə müxtəlif qətnamələr qəbul edilmişdir. Hazırda qurum çərçivəsində Azərbaycan tərəfinin təşəbbüsü ilə yaradılmış “İpək yoluna Dəstək” qeyri-rəsmi qrupu fəaliyyət göstərməkdədir.
İnsan hüquqlarının təşviqi və müdafiəsi sahəsində Azərbaycanın əməkdaşlıq etdiyi təşkilatlardan biri də ATƏT-dir. 1998-ci il noyabr ayının 26-da Azərbaycan Hökuməti və ATƏT-in Demokratik Təsisatlar və İnsan Hüquqları Bürosu (DTİHB) arasında Qarşılıqlı Anlaşma Memorandumu imzalanmışdır. Memorandumun əlavəsində ölkədə insan hüquqları sahəsində demokratik islahatların həyata keçirilməsi istiqamətində sıx əməkdaşlıq nəzərdə tutulmuşdur.
ATƏT-in Demokratik Təsisatlar və İnsan Hüquqları Bürosu və Bakı Ofisinin dəstəyi ilə Azərbaycanda vətəndaş cəmiyyətinin inkişafı, fikir və ifadə azadlığının təşviqi, gender bərabərsizliyi və qadınlara qarşı zorakılıqla mübarizə, işgəncələrin qarşısının alınması, insan hüquqları üzrə maarifləndirmə, azad və ədalətli seçkilər sahələrində mühüm layihələr və tədbirlər həyata keçirilmişdir.
Azərbaycanın rəsmi təmsilçiləri mütəmadi olaraq ATƏT-in İnsan Ölçüsü üzrə İllik Toplantılarında iştirak edir. Toplantıya bir qayda olaraq, Xarici İşlər Nazirliyinin, Mərkəzi Seçki Komissiyasının, Ədliyyə Nazirliyinin, Daxili İşlər Nazirliyinin, Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsinin, İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkilin (Ombudsman), Azərbaycan Respublikası Prezidentinin himayəsi altında Qeyri-Hökumət Təşkilatlarına Dövlət Dəstəyi Şurasının nümayəndələri qatılır.
2020-ci ildə Azərbaycan ATƏT ilə insan hüquqları sahəsində effektiv əməkdaşlığı davam etdirmişdir. Bu əməkdaşlıq çərçivəsində müxtəlif tədbirlər (seminarlar, təlimlər, konfranslar və s.) təşkil edilmişdir. Tədbirlərin əksəriyyəti COVİD pandemiyası səbəbindən onlayn keçirilmişdir. İl ərzində müxtəlif dövlət orqanlarının nümayəndələrinin beynəlxalq tədbirlərdə, habelə seçki proseslərinin izlənməsi və seçkilərin müşahidəsində iştirakı təmin olunmuşdur.
Azərbaycanda seçkilərin beynəlxalq standartlara uyğun şəkildə keçirilməsini təmin edən və aparıcı beynəlxalq təşkilatlarla əməkdaşlıqda hazırlanmış Seçki Məcəlləsi mövcuddur. Sənədin hazırlanması ilə bağlı ilk növbədə Avropa Şurasının Venesiya Komissiyası, DTİHB və Beynəlxalq Seçki Sistemləri üzrə Fondla sıx əməkdaşlıq edilmişdir. 2002-ci ilin ortalarından etibarən qeyd olunan təşkilatlarla edilən əməkdaşlıq nəticəsində bu təşkilatların Seçki Məcəlləsinin layihəsinə dair təklif etdikləri tövsiyələrin demək olar ki, hamısı Seçki Məcəlləsinin layihəsinə daxil edilmişdir. 2002-ci ilin dekabrında Seçki Məcəlləsinin layihəsi Azərbaycan hökumətinin, müxalifətin, beynəlxalq təşkilatların və cəmiyyətin nümayəndələrinin iştirakı ilə ATƏT-in DTİHB tərəfindən təşkil edilmiş dəyirmi masalarda müzakirə olunmuşdur. Seçki Məcəlləsi 2003-cü ilin may ayında qəbul edilmiş və Prezidentin imzaladığı gündən sonra qüvvəyə minmişdir.
Azərbaycan Respublikası Hökumətinin rəsmi dəvəti ilə DTİHB 11 aprel 2018-ci ildə keçirilmiş erkən prezident seçkiləri üçün Seçki Müşahidə Missiyasını (SMM) ezam etmişdir. DTİHB-in SMM Bakıda yerləşən 10 beynəlxalq ekspertdən ibarət idi. Bundan əlavə, DTİHB ATƏT-ə üzv ölkələrdən 30-dan çox uzunmüddətli və 280 qısamüddətli müşahidəçiləri ölkəyə yerləşdirilməsini xahiş etmişdir. Müşahidəçilər namizədlərin qeydiyyatını, kampaniya fəaliyyətlərini, seçki administrasiyası və müvafiq hökumət orqanlarının işini, seçki qanunvericiliyini və onun tətbiqini, media mühitini və seçki ilə bağlı mübahisələrin həlli işini izləmişdir.
Azərbaycan Respublikası Hökumətinin rəsmi dəvətinə əsasən, DTİHB tərəfindən 9 fevral 2020-ci il tarixində ölkəmizdə keçirilmiş növbədənkənar parlament seçkilərini müşahidə etmək məqsədilə SMM təsis edilmişdir. Həmin SMM-in Bakıda yerləşən əsas heyəti 12 nəfərdən ibarət idi. Seçkiləri müşahidə etmək üçün DTİHB tərəfindən 271 uzunmüddətli və qısamüddətli müşahidəçi cəlb edilmişdir. Müşahidəçilər bütün seçki prosesini izləmişdir. Parlament seçkiləri Azərbaycan Hökuməti tərəfindən aparılan islahatlar çərçivəsində vacib məqam və ölkənin demokratik inkişafı üçün önəmli addım olmuşdur.
ATƏT-in fəaliyyətdə olan Sədri təşkilat çərçivəsində fəaliyyətin və iştirakçı dövlətlər arasında əməkdaşlığın əlaqələndirilməsi məqsədilə təsis edilmişdir. Təşkilata sədrlik edən ölkə Nazirlər Şurasının qərarı ilə bir il müddətinə müəyyən edilir. Fəaliyyətdə olan Sədr funksiyalarını isə həmin ölkənin xarici işlər naziri həyata keçirir.
2021-ci ilin 14—15 mart tarixlərində ATƏT-in fəaliyyətdə olan Sədrinin Azərbaycana səfəri baş tutmuşdur. Səfər çərçivəsində keçirilmiş görüşlərdə Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həllindən sonra regionda yaranmış vəziyyət, münaqişədən sonrakı bərpa, yenidənqurma və yenidən inteqrasiya proseslərində ATƏT-in rolu, habelə Azərbaycan ilə ATƏT arasında praktiki əməkdaşlığın gücləndirilməsi ətrafında müzakirələr aparılmışdır.
2021-ci ilin 25 may tarixində Daimi Şuranın xüsusi iclasında Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri çıxış etmiş və Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin bitməsindən sonra Azərbaycan Respublikasının bərpa, yenidənqurma və yenidən inteqrasiyaya dair baxışını diqqətə çatdırmışdır.

Azerbaijan became a member of OSCE in 1992 on January 30. OSCE was the first European Organisation to include Azerbaijan.
After the Republic of Azerbaijan became a full member of the organization, the OSCE summits in Helsinki in 1992, Budapest in 1994, Lisbon in 1996, Istanbul in 1999, and Astana in 2010.
The last summit of OSCE was held in Astana in 2010 on December 1-2. The delegation led by the president of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev attended the summit. The final declaration adopted at the summit highlighted the importance of resolving conflicts in the OSCE area on the basis of norms and principles enshrined in the UN Charter of international law and Helsinki Final Act.
The Ministerial Council is the second central decision-making and governing body of the Organization after the Summit. Ministerial meetings, as a rule, are convened once a year (excluding the years of the Summit) in the country holding the Chairmanship.
Azerbaijan actively participates in the annual meetings of the OSCE Council of Foreign Ministers and discussions of draft resolutions and documents.
The Permanent Council is the principal decision-making body for regular political consultations and for governing the day-to-day operational work of the OSCE between the meetings of the Ministerial Council. The Permanent Council meetings take place once a week in Vienna.
There are three executive agencies within the OSCE to foster the dialogue and co-operation within and between the participating States and to assist them in fulfilling their commitments in this area: the Office for Democratic Institutions and Human Rights (ODIHR), the OSCE Representative on Freedom of the Media (RFoM) and the High Commissioner on National Minorities (HCNM).
The ODIHR is headquartered in Warsaw and has a mandate to assist the participating States in fulfilling their Human Dimension Commitments (HDCs).
Azerbaijan has been cooperating with the OSCE Office for Democratic Institutions and Human Rights (ODIHR) since 1998 and has implemented a number of projects in the areas of democratisation, rule of law, improvement of legislation, especially election legislation, migration, gender equality and others. The ODIHR participated in the observation of the presidential, parliamentary and municipal elections in Azerbaijan.
The position of the OSCE Representative on Freedom of the Media (RFoM) was established by a decision of the Permanent Council of the Organisation dated the 5th of November 1997. The mandate of the Representative includes observing the media processes in the OSCE participating States and assisting the participating States in fulfilling their commitments in this area. The Representative’s office is located in Vienna.
The Government of Azerbaijan is cooperating with the RFoM on issues within its mandate. Examples of cooperation with this institution include training for Azerbaijani journalists and press officers of various organisations, in particular the improvement of Azerbaijan’s media legislation and its legal expertise.
The post of OSCE High Commissioner on National Minorities (HCNM) was established by the relevant decision of the 1992 Helsinki Summit of the CSCE. The High Commissioner’s mandate covers early warning and early action to prevent tension from national minorities in OSCE participating States. The High Commissioner’s office is located in The Hague.
Since becoming a full member of the OSCE, Azerbaijan has established relationships with the Office of the OSCE High Commissioner on National Minorities. Azerbaijan cooperates in the field of protection of the rights of national minorities, sharing best practices and norm-setting in such important areas as their full integration into the public life of the states of which they are citizens.
The OSCE Secretary-General has the function of coordinating the daily activities of the organization’s Secretariat and executive bodies. It is appointed for a period of three years by the decision of the Council of ministers.
On the 12th of September 2018, OSCE Secretary General Thomas Greminger visited our country. During the visit, the Secretary-General was received by the President of the Republic of Azerbaijan, and meetings were held with the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, the management of the Baku International Seaport and other officials. The sides exchanged views on practical aspects of Azerbaijan-OSCE cooperation.
The Parliamentary Assembly, composed of 323 parliamentarians from the OSCE participating States, aims to promote dialogue at the parliamentary level as an autonomous body of the OSCE and is of a consultative nature. The delegation of the Milli Majlis of the Republic of Azerbaijan is represented in the work of the OSCE PA by a total of 6 deputies, 3 of whom are key persons.
Close co-operation has been established between Azerbaijan and the OSCE PA. The 2014 Annual Session of the OSCE PA was held in Baku. At the annual sessions of the organisation held in different years, various resolutions were adopted at the initiative of the Azerbaijani side. At present, an unofficial group “Support to the Silk Road” established at the initiative of the Azerbaijani side operates within the organisation.
The OSCE is one of the organisations with which Azerbaijan co-operates in the promotion and protection of human rights. On the 26th of November 1998, a Memorandum of Understanding (MoU) was signed by and between the Government of Azerbaijan and the OSCE Office for Democratic Institutions and Human Rights (ODIHR). The annex to the memorandum envisages close cooperation in the implementation of democratic reforms in the field of human rights in the country.
With the support of the OSCE Office for Democratic Institutions and Human Rights and the Baku Office, important projects have been implemented and measures were taken in the areas of civil society development in Azerbaijan, promotion of freedom of thought and expression, combating gender inequality, and violence against women, torture prevention, human rights education, and free and fair elections.
Azerbaijani officials regularly attend the OSCE Annual Meetings on the Human Dimension. As a rule, the meeting is attended by the representatives of the Ministry of Foreign Affairs, the Central Election Commission, the Ministry of Justice, the Ministry of Internal Affairs, the State Committee for Refugees and Internally Displaced Persons, the Commissioner for Human Rights (Ombudsman), and the Council for State Support to Non-Governmental Organisations under the auspices of the President of Azerbaijan.
In 2020, Azerbaijan continued its effective cooperation with the OSCE and the OSCE / ODIHR in the field of human rights. Various events (seminars, training, conferences, etc.) were organised as part of this cooperation. Most of the events were held online due to the COVID pandemic. During the year, participation of the representatives of various government agencies at international events, as well as in monitoring election processes and election observation has been ensured.
Azerbaijan has an Election Code developed in cooperation with leading international organisations to ensure that elections are conducted in accordance with international standards. The Venice Commission of the Council of Europe, the OSCE / ODIHR and the International Foundation for Electoral Systems (IFES) worked closely together to develop the document. As a result of cooperation with these organisations since mid-2002, almost all of the recommendations proposed by these organisations on the draft Election Code have been included in the draft Election Code. In December 2002, the draft Election Code was discussed at roundtables organised by the OSCE / ODIHR with the participation of representatives of the Government of Azerbaijan, the opposition, international organisations and the public. The Election Code was adopted in May 2003 and entered into force on the day it was signed by the President.
At the official invitation of the Government of the Republic of Azerbaijan, the ODIHR sent an Election Observation Mission (EOM) for the early presidential elections held on the 11th of April 2018. The ODIHR EOC consisted of 10 international experts based in Baku. In addition, the ODIHR has requested that OSCE participating States deploy more than 30 long-term and 280 short-term observers. Observers monitored candidate registration, campaign activities, the work of the election administration and relevant government bodies, election legislation and its implementation, the media environment, and election dispute resolution.
At the official invitation of the Government of the Republic of Azerbaijan, the ODIHR established the EOC to observe the early parliamentary elections held in our country on the 9th of February 2020. The main staff of the EOC in Baku consisted of 12 people. The ODIHR involved 271 long-term and short-term observers to observe the elections. Observers monitored the entire election process. The parliamentary elections were an important milestone in the reforms carried out by the Government of Azerbaijan and an important step for the democratic development of the country.
In 2021, the OSCE chairman-in-office visited Azerbaijan on March 14-15. During the meetings held within the framework of the visit, discussions were held on the situation in the region after the settlement of the Armenia-Azerbaijan Nagorno-Karabakh conflict, the role of OSCE in the processes of post-conflict restoration, reconstruction, and re-integration, as well as the strengthening of practical cooperation between Azerbaijan and OSCE.
In 2021, on May 25, the ministers of foreign affairs of the Republic of Azerbaijan made a speech at the Special Meeting of the Permanent Council and drew attention to the vision of the Republic of Azerbaijan on restoration, reconstruction, and re-integration after the end of the Armenia-Azerbaijan Nagorno-Karabakh conflict.