AZƏRBAYCAN — AVROPA İTTİFAQI
Azərbaycan Respublikası 1991-ci ildə dövlət müstəqilliyini bərpa etdikdən sonra Avropa İttifaqı ilə əlaqələri indiyədək iqtisadi və siyasi islahatlara dəstək, Şərq-Qərb nəqliyyat-kommunikasiya dəhlizinin yaradılması, infrastrukturun inkişafı və s. kimi müxtəlif çərçivələrdə inkişaf etdirmişdir.
Azərbaycanın regiondakı tranzit mövqeyi, Avropa və Asiyanın quru və hava nəqliyyatı yollarının kəsişməsində yerləşməsi, eləcə də Avrasiyanın nəqliyyat qovşağı rolunu oynaması ölkəni Aİ üçün cəlbedici edən faktorlardır.
1996-cı ildə imzalanmış Lüksemburq şəhərində imzalanmış  və 1 iyul 1999-cu il tarixində qüvvəyə minmiş Tərəfdaşlıq və Əməkdaşlıq Sazişi (1999-cu ildə qüvvəyə minmişdir) siyasi dialoq, ticarət, sərmayə, qanunvericilik, elm və mədəniyyət sahəsində əməkdaşlığı əhatə etmişdir. 10 il müddətinə imzalanmış Sazişin icra müddəti 2009-cu ildə bitməsinə baxmayaraq, onun icrası yeni sazişin imzalanmasına qədər hər il avtomatik olaraq 1 il müddətinə uzadılır.
1998-ci il tarixində Aİ Azərbaycana xüsusi elçisini təyin etmişdir. 2000-ci ildə Azərbaycanın Aİ yanında Nümayəndəliyi təsis edilmişdir. 2003-cü ilin iyul ayında Aİ Cənubi Qafqaz üzrə xüsusi nümayəndəsini təyin etmişdir.
2004-cü ildə Azərbaycan Avropa Qonşuluq Siyasətinə, 2009-cu ildə isə onun Şərq istiqaməti üzrə çoxtərəfli əməkdaşlıq formatı olan Şərq Tərəfdaşlığı proqramına daxil edilmişdir.
Aİ-nin Cənubi Qafqaz dövlətləri ilə qarşılıqlı əlaqələrinin həyata keçirilməsi üçün əsas vasitələrindən biri də “Avropa Qonşuluq Siyasəti” idi. 2004-cü ildə Azərbaycan Respublikası Avropa Qonşuluq Siyasəti proqramına daxil edilmişdir. Azərbaycan Avropa Qonşuluq Siyasəti proqramı çərçivəsində özünün bir çox iqtisadi, siyasi, hüquqi və inzibati islahatlarını həyata keçirmək imkanı qazanmış və bu məqsədlə Aİ-nin maliyyə-texniki dəstəyini almışdır.
Azərbaycan Respublikası ilə Avropa İttifaqı arasında enerji sahəsində strateji tərəfdaşlıq üzrə Anlaşma Memorandumu 7 noyabr 2006-cı il tarixində Brüssel şəhərində imzalanmışdır. Tərəflər xüsusən Avropa enerji təhlükəsizliyinin gücləndirilməsinə təhdid və risklərin aradan qaldırılması baxımından regiondakı ölkələrin suverenliyi, ərazi bütövlüyü və beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədlərinin toxunulmazlığının təmin edilməsinin əhəmiyyətini vurğulayır. Sənəddə 4 sahədə əməkdaşlığın həyata keçiriləcəyi bildirilir:
• Enerji sahəsində milli qanunvericiliyin Aİ qanunvericiliyinə uyğunlaşdırılması;
• Azərbaycan və Xəzər dənizi hövzəsindən enerji tədarükü və tranzit sistemlərinin fiziki və texniki təhlükəsizliyinin gücləndirilməsi;
• Enerjiyə qənaət və iqlim dəyişikliyi hədəfləri ilə əlaqədar enerji tələbatının müfəssəl idarəçilik siyasətinin hazırlanması;
• Texniki əməkdaşlıq və təcrübə mübadiləsi.
Avropa İttifaqı ilə əlaqələr indiyədək iqtisadi və siyasi islahatlara dəstək, Şərq - Qərb nəqliyyat - kommunikasiya dəhlizinin yaradılması, infrastrukturun inkişafı və s. çərçivələrdə inkişaf etdirmişdir. Müstəqilliyin ilk illərində Aİ ilə münasibətlər “MDB ölkələrinə texniki yardım” (TACIS), “Avropa - Qafqaz - Asiya Nəqliyyat Dəhlizi” (TRACECA), “Avropaya neft və qazın nəql edilməsi üzrə dövlətlərarası proqram” (INOGATE), “Humanitar yardım” (ECHO) və digər proqramlar çərçivəsində inkişaf etdirilmişdir.
Azərbaycan Respublikası və Aİ arasında vizaların sadələşdirilməsi və icazəsiz yaşayan şəxslərin readmissiyası haqqında Sazişlər müvafiq olaraq 29 noyabr 2013-cü il tarixində və 28 fevral 2014-cü il tarixində imzalanmışdır. Hər iki saziş 1 sentyabr 2014-cü il tarixində qüvvəyə minmişdir.
Yerdəyişmə üzrə Tərəfdaşlıq barədə Birgə Bəyannamə 5 dekabr 2013-cü il tarixində Brüssel şəhərində imzalanmışdır. Birgə Bəyannamənin əsas məqsədi Azərbaycan Respublikası və Aİ arasında insanların hərəkətinin asanlaşdırılması, miqrasiya axınlarının müvafiq beynəlxalq standartlara uyğun daha yaxşı idarə olunması və qeyri-qanuni miqrasiya ilə mübarizə sahəsində əməkdaşlığın genişləndirilməsidir.
2017-ci ilin noyabrında  Brüsseldə 5-ci Şərq Tərəfdaşlığı Sammitinin qəbul edilmiş Birgə Bəyannaməsində Azərbaycanın ərazi bütövlüyü və suverenliyi  bir daha dəstəklənib. Birgə Bəyannamənin digər bəndində Şərq Tərəfdaşlığı ölkələrinin ərazilərində baş verən bütün münaqişələrin beynəlxalq hüququn norma və prinsipləri əsasında həll olunması vurğulanıb. Ermənistan tərəfinin bu bəndə onun işğalçı maraqlarına cavab verən maddələrin əlavə edilməsi cəhdləri puça çıxıb. Birgə Bəyannamədə Azərbaycan Respublikasının fəal iştirakı ilə həyata keçirilən nəqliyyat və enerji layihələrinə xüsusi dəstək qeyd edilib, təşəbbüskarı Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev olan “Cənub Qaz Dəhlizi” layihəsinin Avropa İttifaqı üçün strateji əhəmiyyət kəsb etdiyi vurğulanıb.
Sənəddə Azərbaycan Respublikasının iştirakı ilə Avropa İttifaqının Şərq Tərəfdaşlığı ölkələri ilə həyata keçirilən ikitərəfli və çoxtərəfli layihələrə xüsusi diqqət yetirilib. Gələcək illər üçün Şərq Tərəfdaşlığı ölkələri ilə həyata keçiriləcək birgə əməkdaşlıq istiqamətləri sırasında Azərbaycan Respublikasının Avropa İttifaqı ilə vizasız gediş-gəliş sənədlərinin işlənməsi xüsusi yer alıb. Sənəddə Azərbaycanın iştirak etdiyi digər beynəlxalq əməkdaşlıq sahələri də qeyd edilib.
2018-ci ilin iyulunda  Brüsseldə Avropa İttifaqının mənzil-qərargahında Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin və Avropa İttifaqı Şurasının prezidenti Donald Tuskun iştirakı ilə  Azərbaycan Respublikası ilə Avropa İttifaqı arasında “Tərəfdaşlıq prioritetləri” sənədinin paraflanması mərasimi oldu.
Sənədin birinci bəndində qeyd edildiyi kimi, əməkdaşlığın daha da gücləndirilməsi məqsədilə qarşılıqlı maraq və birgə dəyərlərə əsaslanaraq Azərbaycan və Avropa İttifaqı tərəfindən birgə tərəfdaşlıq prioritetləri razılaşdırılıb. Eyni zamanda, birinci bənddə hər iki tərəfin ölkələrin ərazi bütövlüyü, müstəqilliyi və suverenliyi ilə yanaşı, dövlətlərin beynəlxalq sərhədlərin toxunulmazlığının dəstəklənməsinə sadiqliyi ifadə olunub.
Avropa Qonşuluq Siyasətinin yeniləşdirilməsindən sonra Aİ Azərbaycanla AQS Fəaliyyət Planını əvəz edəcək yeni Tərəfdaşlıq Prioritetləri sənədi üzrə danışıqlar aparmışdır. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin iştirakı ilə 11 iyul 2018-ci il tarixində Brüssel şəhərində sənəd üzrə danışıqların bitməsini qeyd edən mərasim keçirilmişdir. Sənəd 28 sentyabr 2018-ci il tarixində Azərbaycan – Aİ Əməkdaşlıq Şurasının tövsiyəsi ilə qəbul edilmiş və həmin tarixdən qüvvəyə minmişdir.
Tərəfdaşlıq Prioritetləri aşağıdakı istiqamətlər üzrə əməkdaşlığı ehtiva edir.
• Qurumların gücləndirilməsi və yaxşı idarəçilik
• İqtisadi inkişaf və bazar imkanları
• Bağlantılar, enerji səmərəliliyi, ətraf mühit və iqlim fəaliyyəti
• Yerdəyişmə və insanlar arasında əlaqələr
Hazırda sənədin müddətinin 2027-ci ilədək uzadılması istiqamətində iş aparılır.
Sənəddə Azərbaycanın əlverişli geostrateji mövqeyə malik olması, ölkəmizin Şərq-Qərb və Şimal-Cənub nəqliyyat və enerji layihələrinin həyata keçirilməsinə verdiyi töhfə də Avropa İttifaqı tərəfindən vurğulanır. “Cənub Qaz Dəhlizi” Avropa bazarlarına təbii qazın çatdırılmasının əsas prioritetləri sırasındadır. Cənub Qaz Dəhlizi üzrə Birgə Bəyannamə 13 yanvar 2011-ci il tarixində Bakı şəhərində imzalanmışdır. Sənəddə Azərbaycan Cənub Qaz Dəhlizinə əsaslı töhfə verən və onu ərsəyə gətirən ölkə kimi qiymətləndirilir. Tərəflər Şah Dəniz-2 və Azərbaycanın digər yataqlarından mövcud təbii qaz resurslarının Avropa bazarlarına çatdırılmasını bölüşülən strateji məqsəd kimi təsbit edir.
29 may 2018-ci il tarixində Səngəçal terminalında Cənub Qaz Dəhlizinin rəsmi açılış mərasimi baş tutdu. Bununla Azərbaycanın enerji strategiyasında yeni bir mərhələnin əsası qoyuldu. Xəzər dənizinin Azərbaycan sektorundakı "Şahdəniz” yatağının işlənməsinin ikinci mərhələsi çərçivəsində çıxarılan qazı Gürcüstandan keçməklə Türkiyəyə və oradan da Avropaya daşınan 3500 kilometrlik "Cənub qaz dəhlizi” üç kəmərdən - CQBK (Cənubi Qafqaz Boru Kəməri), TANAP (Trans-Anadolu Qaz Boru Kəməri) və Trans-Adriatik Qaz Boru Kəmərindən (TAP) ibarətdir. Cənub Qaz Dəhlizinin sonuncu hissəsi olan TAP 2020-ci ilin dekabrında tamamlandı. Layihə Azərbaycan qazının İtaliya, Almaniya, Fransa, Böyük Britaniya, İsveçrə və Avstriya kimi böyük Avropa bazarlarına çatdırılması üçün böyük imkanlar yaradır. Cənub Qaz Dəhlizinin icrasında 7 ölkə — Albaniya, Azərbaycan, Bolqarıstan, Gürcüstan, İtaliya, Türkiyə, Yunanıstan iştirak edir.  Həmçinin 3 Balkan ölkəsi — Bosniya və Herseqovina, Monteneqro və Xorvatiya tərəfdaşlar kimi növbəti mərhələdə layihəyə qoşulmaq niyyətindədirlər.
44 günlük Vətən müharibəsindən sonra Azərbaycan-Ermənistan münasibətlərinin normallaşması, sülh müqaviləsinin imzalanması prosesinə Avropa İttifaqı da qoşulmuşdur. 2021-ci il 14 dekabr tarixində Brüsseldə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin Avropa İttifaqı Şurasının Prezidenti Şarl Mişel və Ermənistan Respublikasının baş naziri Nikol Paşinyan ilə birgə görüşü keçirildi. Görüşün nəticəsi olaraq Avropa İttifaqı rəhbərinin səsləndirdiyi bəyanatda açıq şəkildə Rusiyada imzalanmış 2020-ci ilin 10 noyabr, 2021-ci ilin 11 yanvar və 26 noyabr (Soçi) görüşləri və bəyanatları sadalanır, həmin sənədlərdən irəli gələn öhdəliklərin yerinə yetirilməsinin vacibliyi vurğulandı. Avropa İttifaqı hər iki ölkəni hərtərəfli sülh müqaviləsi imzalamağa çağırmaqla qalmamış, son abzasda “Cənubi Qafqazda, xüsusən, Ermənistanla Azərbaycan arasında ölkələrin suverenliyinə hörmətlə yanaşmaq şərtilə” kommunikasiya infrastrukturlarının bərpasının əhəmiyyəti vurğulanmışdır. Şarl Mişel regionda komunikasiya infrastrukturunun yaradılmasına, ölkələr arasında uzlaşmanı təmin edən xətlərin açılmasına və inkişaf etdirilməsinə Aİ-nin dəstəyini ifadə edib, hətta Aİ-nin iqtisadi və investisiya resursları vasitəsilə bu layihələri dəstəkləyəcəyini bildirib. Bəyanatın diqqət çəkən müddəalarından biri də Avropa İttifaqı rəhbərinin Ermənistan ilə Azərbaycana “münaqişə irsinin aradan qaldırılması” tövsiyəsidir.
2022-ci 6 aprel tarixində Brüsseldə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin Avropa İttifaqı Şurasının Prezidenti Şarl Mişel və Ermənistan Respublikasının baş naziri Nikol Paşinyan ilə növbəti görüşü baş tutdu. İkinci üçtərəfli görüşdən sonra yayılan bəyanatda qeyd olundu ki, liderlər 2021-ci ilin dekabrında Brüsseldə keçirdikləri son görüşdən və 2022-ci ilin fevralında Fransa Prezidenti Emmanuel Makronla videokonfransdan sonra baş verənləri qiymətləndirdilər. Həmçinin liderlər 10 noyabr 2020-ci il tarixli üçtərəfli bəyanatın müddəalarına tam əməl olunmasının zəruriliyini təkrarladılar. Tərəflər 2022-ci il martın 30-da Aİ-nin vasitəçiliyi ilə Brüsseldə Ermənistan və Azərbaycanın yüksək səviyyəli nümayəndələrinin görüşünü alqışlayıblar və liderlər səviyyəsində əldə olunmuş razılaşmaların təminatı üçün bu əlaqənin davam etdirilməsinin zəruriliyi barədə razılığa gəldilər. Bəyanatda ikitərəfli sərhədlərin delimitasiyası və demarkasiyası məqsədilə 26 noyabr 2021-ci il tarixli Soçi Bəyanatına uyğun olaraq Birgə Sərhəd Komissiyasının çağırılması da razılaşdırıldı. Birgə Sərhəd Komissiyasının mandatı aşağıdakılardan ibarət olacaq: 1) Ermənistan və Azərbaycan arasında ikitərəfli sərhədin delimitasiyası; 2) Sərhəd xətti boyunca və onun yaxınlığında sabit təhlükəsizlik vəziyyətini təmin etmək.

AZERBAIJAN – EUROPEAN UNION
After the Republic of Azerbaijan regained its state independence in 1991, its relations with the European Union still support economic and political reforms, creation of the East-West transport and communication corridor, development of infrastructure, etc. as developed in different frameworks.
Azerbaijan’s transit position in the region, its location at the crossroads of land and air transport in Europe and Asia, as well as Eurasia’s role as a transport hub, are factors that make the country attractive to the EU.
The partnership and Cooperation Agreement signed in 1996 in Luxembourg and entered into force in July 1, 1999 (entered into force in 1999) covered cooperation in political dialogue, trade, investment, legislation, science, and culture. Although the implementation period of the agreement in 2009, its execution is automatically extended for 1 year every year until the new agreement is signed.
In 1998, the EU appointed a special envoy to Azerbaijan. In 2000, the Representative of Azerbaijan to the EU was established. In July 2003, the EU appointed its special representative for the South Caucasus.
In 2004, Azerbaijan was included in the European Neighbourhood Policy, and in 2009, it was included in the Eastern Partnership Program, a multilateral cooperation format in the eastern direction.
One of the main tools of the EU for the implementation of its interaction with the states of the South Caucasus was the “European Neighbourhood Policy”. In 2004, the Republic of Azerbaijan was included in the European Neighbourhood Policy Program. Azerbaijan has been able to implement many economic, political, legal, and administrative reforms within the framework of the European Neighbourhood Policy Programme and has received financial and technical support from the EU.
A memorandum of Understanding on strategic partnership in the field of energy between the Republic of Azerbaijan and the European Union was signed on November 7, 2006, in Brussels. The sides emphasized the importance of ensuring the sovereignty, territorial integrity, and inviolability of the internationally recognized borders of the countries of the region, especially in terms of eliminating threats and risks to strengthen European energy security. The document states that cooperation will be carried out in 4 areas:
- Adaptation of national legislation in the field of energy to EU legislation;
- Strengthening physical and technical security of energy supply and transit systems from Azerbaijan and the Caspian Sea basin;
- Development of a comprehensive energy demand management policy on energy conversation and climate change targets;
- Technical cooperation and sharing of experience.
So far, relations with the European Union support economic and political reforms, the creation of the East-West transport and communication corridor, the development of infrastructure, etc. developed in frameworks. In the early years of independence, relations with the EU were developed within the framework of “technical assistance to CIS countries” (TACIS), “Europe-Caucasus- Asia Transport Corridor” (TRACECA), “interstate program on oil and gas transportation to Europe” (INOGATE), “humanitarian aid” (ECHO) and other programs.
The agreements on visa facilitation and readmission of persons residing without permission between the Republic of Azerbaijan and the EU were signed on November 29, 2013, and February 28, 2014, respectively. Both agreements entered into force on September 1, 2014.
The Joint Declaration on partnership on displacement was signed on December 5, 2013, in Brussels. The main purpose of the Joint Declaration is to facilitate the movement of people between the Republic of Azerbaijan and the EU, better management of migration flows in accordance with relevant international standards, and expand cooperation in combating illegal migration.
In November 2917, the Joint Declaration of the 5th Eastern Partnership Summit in Brussels reaffirmed Azerbaijan’s territorial integrity and sovereignty. The other paragraph of the Joint Declaration emphasized that all conflicts in the territories of the Eastern Partnership countries should be resolved on the basis of the norms and principles of international law. Attempts by the Armenian side to add to this clause articles that meet his aggressive interests have failed. The Joint Declaration highlighted special support for Transport and energy projects implemented with the active participation of the Republic of Azerbaijan and emphasized the strategic importance of the “Southern Gas Corridor”, the initiator of which is president of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev, for the European Union.
The document pays special attention to bilateral and multilateral projects implemented with the Eastern Partnership countries of the European Union. The development of visa-free travel documents of the Republic of Azerbaijan with the European Union took a special place among the areas of joint cooperation to be carried out with the Eastern Partnership countries in the coming years. The document also mentions other areas of international cooperation in which Azerbaijan participated.
In July 2018, a ceremony was held to paraphrase the document “Partnership Priorities” between the Republic of Azerbaijan and the European Union with the participation of Azerbaijani President Ilham Aliyev and President of the European Council Donald Tusk at the EU headquarters in Brussels.
As stated in the first paragraph of the document, Azerbaijan and the European Union agreed on joint partnership priorities based on mutual interest and common values in order to further strengthen cooperation. At the same time, the first paragraph expresses the commitment of both sides to support the territorial integrity, independence, and sovereignty of the countries, as well as the inviolability of international borders.
After the renewal of the European Neighbourhood Policy, the EU held negotiations with Azerbaijan on a news partnership priorities document that will replace the ENP Action Plan. A ceremony marking the end of the document negotiations was held in Brussels on July 11, 2018, with the participation of the president of the Republic of Azerbaijan Mr. Ilham Aliyev. The document was adopted on September 28, 2018, on the recommendation of the Azerbaijan-EU Cooperation Council and entered into force from that date.
Partnership Priorities include cooperation in the following areas.
- Strengthening institutions and good governance;
- Economic development and market opportunities;
- Interconnects, Energy Efficiency, Environment and climate activities;
- Displacement and relationships between people.
Work is underway to extend the validity of the document until 2027.
The document also highlights Azerbaijan’s advantageous geostrategic position and our country’s contribution to the implementation of East-West and North-South transport and energy projects by the European Union. The Southern Gas Corridor is among the main priorities of natural gas supplies to European markets. The Joint Declaration on the Southern Gas Corridor was signed in Baku on January 13, 2011. In the document, Azerbaijan is regarded as a country that made a significant contribution to the Southern Gas Corridor and built it. The parties define Shah Deniz-2 as a shared strategic goal of delivering existing natural gas resources from other fields of Azerbaijan to European markets.
The official opening ceremony of the Southern Gas Corridor took place at Sangachal Terminal on May 29, 2018. Thus, the foundation of a new stage in Azerbaijan’s energy strategy was laid. The 3,500 km “Southern Gas Corridor”, produced as part of the “Shah Deniz” field in the Azerbaijani sector of the Caspian Sea, passing through Georgia to Turkiye and from there to Europe, consists of three pipelines — SCP (South Caucasus Pipeline), TANAP (Trans-Anatolian Gas Pipeline) and Trans-Adriatic gas pipeline (TAP). The last part of the Southern Gas Corridor, TAP, was completed in December 2020. The project creates great opportunities for the delivery of Azerbaijani gas to major European markets such as Italy, Germany, France, Great Britain, Switzerland, and Austria. 7 countries — Albania, Azerbaijan, Bulgaria, Greece, Georgia, Italy and Turkiye participate in the implementation of the Southern Gas Corridor. Also, 3 Balkan countries — Bosnia and Herzegovina, Croatia, and Montenegro — Intend to join the project as partners at the next stage.
After the 44-day Patriotic War, the European Union also joined the process of normalization of Azerbaijani-Armenian relations and the signing of a peace treaty. 2021, on December 14, President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev met with President of the European Council Charles Michel and Prime Minister of the Republic of Armenia Nikol Pashinyan in Brussels. As a result of the meeting, the statement made by the head of the European Union lists the meetings and statements of 2020 November 10, 2021, January 11, and November 26 (Sochi), which were openly signed in Russia, and stressed the importance of fulfilling the obligations arising from these documents. While the European Union did not call both countries to sign a comprehensive peace treaty, the last paragraph emphasized the importance of restoration of communication infrastructure “in the South Caucasus, in particular, in respect of the sovereignty of countries between Armenia and Azerbaijan”. Charles Michel expressed the EU’s support for the creation of communication infrastructure in the region, the opening, and development of lines providing reconciliation between countries, and even said that the EU would support these projects through economic and investment resources. One of the noteworthy provisions of the statement is the recommendation of the head of the European Union to Armenia and Azerbaijan “to eliminate the conflict heritage”.
2022, on April 6, president of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev met with President of the European Council Charles Michel and Prime Minister of the Republic of Armenia Nikol Pashinyan in Brussels. The statement, which followed the second trilateral meeting, noted that the leaders evaluated what happened after their last meeting in Brussels in December 2021 and a video conference with French President Emmanuel Macron in February 2022. The leaders also reiterated the need to fully comply with the provisions of the trilateral statement of November 10, 2020. The sides welcomed the meeting of high-level representatives of Armenia and Azerbaijan in Brussels on March 30 and agreed on the need to continue this relationship to ensure the agreements are reached the level of leaders. The statement also agreed to convene a Joint Border Commission in accordance with the Sochi statement of November 26, 2021 for the purpose of delimitation and demarcation of bilateral borders. The mandate of the Joint Border Commission will consist of 1) delimitation of the bilateral border between Armenia and Azerbaijan; 2) ensuring a stable security situation along and near borderline.