AZƏRBAYCAN — AVROPA ŞURASI
Azərbaycanla Avropa Şurası (AŞ) arasında əlaqələrin tarixi 1992-ci ildən başlamışdır. 24 yanvar 1992-ci ildə Azərbaycan Respublikasının Parlamenti “xüsusi dəvət edilmiş qonaq” statusu almaq üçün Avropa Şurasına müraciət etmişdir.
1995-ci ilin fevral ayında AŞPA Bürosu üç Cənubi Qafqaz dövlətinin Avropa Şurasına üzv qəbul edilmək üçün müraciət hüququnu nəzərdə tutan 1247 (1994) saylı tövsiyəyə uyğun olaraq Azərbaycanın “xüsusi dəvət edilmiş qonaq” statusu almaq barədə müraciətinin nəzərdən keçirilməsi təşəbbüsü ilə çıxış etmişdir.
17-18 mart 1996-cı ildə keçirilən Avropa Şurasının Qanun vasitəsilə Demokratiya üzrə Avropa Komissiyasının (Venesiya Komissiyası) iclasında Azərbaycan bu komissiyaya üzv qəbul edilmişdir.  1996-cı ilin iyun ayında AŞPA Bürosu Azərbaycanın demokratik dövlət quruculuğu istiqamətində səylərini nəzərə alaraq, ölkəyə “xüsusi dəvət olunmuş qonaq” statusunun verilməsi haqqında qərar qəbul etmişdir.
11 sentyabr 1996-cı ildə AŞ Nazirlər Komitəsinin 573-cü iclasında Azərbaycanın Avropa Şurasına daxil olması, Azərbaycanda demokratiyaya keçid prosesinin sürətləndirilməsi məqsədilə Azərbaycan hakimiyyət dairələri ilə danışıqların intensivləşdirilməsi, əməkdaşlıq proqramları formasında yardımın edilməsini nəzərdə tutan (96) 32 saylı qətnamə qəbul edilmişdir. Ölkəmizin bu təşkilata üzv qəbul edilməsi ümummilli liderimiz Heydər Əliyevin həyata keçirdiyi ardıcıl və məqsədyönlü siyasətin nəticəsində mümkün olmuşdur. Məhz onun təşəbbüsü ilə Azərbaycanda 1993-cü ildən ölüm cəzasına moratorium qoyulmuş, 1998-ci ildə isə ləğv edilmişdir. Ölüm cəzasının ləğvi və cəza siyasətinin humanistləşdirilməsi Azərbaycanın Avropa ailəsinə qoşulmasını təmin edən mühüm amillərdən biri olmuşdur.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti Heydər Əliyev 1996-cı il iyulun 8-də "Avropa Şurası və Azərbaycan Respublikası arasında əməkdaşlıq proqramının həyata keçirilməsi tədbirləri haqqında", 20 yanvar 1998-ci ildə “Azərbaycan Respublikası ilə Avropa Şurası arasında əməkdaşlığın dərinləşdirilməsi və Azərbaycan Respublikasının Avropada mənafelərinin müdafiə edilməsi sahəsində tədbirlər haqqında”, 1999-cu il mayın 14-də "Azərbaycan Respublikası ilə Avropa Şurası arasında əməkdaşlığın dərinləşdirilməsi və Azərbaycan Respublikasının Avropada mənafelərinin müdafiə edilməsi tədbirləri haqqında" sərəncam imzalamışdır.
1997-ci il 22 aprel tarixində keçirilən AŞPA-nın yaz sessiyasında Cənubi Qafqaz münaqişələri ilə əlaqədar olaraq sərhədlərin toxunulmazlığı, beynəlxalq sülhü mühafizə qüvvələrinin vasitəçiliyi ilə münaqişə zonalarında təhlükəsizliyin təminatı, bütün əlaqədar tərəflər arasında danışıqlardan sonra Abxaziya və Dağlıq Qarabağ üçün geniş muxtariyyət statusu, qaçqınlar və məcburi köçkünlərin öz yerlərinə qayıtmaq hüququ ilə bağlı prinsiplərin əks olunduğu 1119 (1997) saylı qətnamə qəbul edilmişdir.
2628 iyun 2000-ci ildə AŞPA-nın növbəti sessiyası keçirilmişdir; 126 nəfər deputatın iştirak etdiyi səsvermədə 120 nəfər lehinə, 1 nəfər əleyhinə, 5 nəfər isə bitərəf qalmaqla Azərbaycan Respublikasının Avropa Şurasının tamhüquqlu üzvlüyünə qəbul edilməsinə dair müsbət rəy verilmişdir.
17 yanvar 2001-ci ildə AŞ Nazirlər Komitəsinin nümayəndələr səviyyəsində keçirilmiş iclasında Azərbaycan Respublikasının Avropa Şurasına tamhüquqlu üzv qəbul edilməsinə dair qərar qəbul edilmişdir.
Heydər Əliyev 25 yanvar 2001-ci ildə Strasburqda Avropa Şurası Parlament Assambleyasındakı tarixi çıxışında qurumla ölkəmiz arasındakı qarşılıqlı münasibətlərin əsas istiqamətlərini müəyyənləşdirdi.
2001-2003-cü illərdə AŞPA-da Azərbaycanı təmsil edən nümayəndə heyətinin rəhbəri cənab İlham Əliyevin təşəbbüskarlığı və diplomatik fəallığı nəticəsində elə ilk sessiyadan etibarən Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsinə dair həqiqətləri özündə əks etdirən sənədlər yayılmağa başladı. 2001-ci ilin aprelində AŞPA-nın yaz sessiyasında Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərində narkoticarətin genişlənməsi, terrorizmin inkişafına dair avropalı deputatlara lazımi bilgilər çatdırıldı. Məhz belə qətiyyətli mövqedən sonra AŞPA-da Dağlıq Qarabağ münaqişəsinə münasibətdə daha ciddi dönüş yarandı. Sessiyada britaniyalı deputat Terri Devis AŞPA-nın Dağlıq Qarabağ üzrə məruzəçisi təyin edildi. Ermənistan AŞPA-nın Dağlıq Qarabağ münaqişəsi üzrə məruzəçisinin təyin olunmasına qarşı çıxsa da, Azərbaycan nümayəndə heyətinin prinsipial mövqeyi ermənilərin etirazına hər hansı əhəmiyyət verilməməsilə nəticələndi. Sessiya zamanı 9 ölkə və AŞPA-da fəaliyyət göstərən 5 siyasi qrupu təmsil edən 29 nümayəndə tərəfindən imzalanmış “Ermənilər tərəfindən Azərbaycanlı əhaliyə qarşı törədilmiş soyqırımın tanınması” adlı yazılı bəyanat və 14 ölkəni təmsil edən 20 nümayəndə tərəfindən imzalanmış “Ermənistan və Dağlıq Qarabağda saxlanılan müharibə əsirləri və girovları” adlı tövsiyə üçün təklif AŞPA-nın rəsmi sənədləri qismində yayılmışdır. Göstərilən sənədlərdə ermənilər tərəfindən Xocalı əhalisinin tamamilə qətlə yetirilməsi, Ermənistan tərəfindən Azərbaycan ərazisinin 20 faizinin işğal edilməsi, Ermənistan və işğal edilmiş Azərbaycan torpaqlarında uşaq, qadın və yaşlı insanların da daxil olduğu 783 Azərbaycanlı girovun saxlanılması faktı və digər vacib məsələlər xüsusi vurğulanmışdır.
Azərbaycan Respublikası 15 aprel 2002-ci il tarixdə Avropa İnsan Hüquqları Konvensiyası və onun Protokollarının ratifikasiya edilməsi haqqında sənədi depozitariyə təqdim etmiş və həmin gündən Konvensiya və onun Protokolları Azərbaycana münasibətdə qüvvəyə minmişdir.
2005-ci il yanvarın 25-də qəbul edilən 1416 saylı qətnamə isə Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həlli istiqamətində atılan mühüm addımlardan olmuşdur. Qətnamədə qeyd olunurdu: "Parlament Assambleyası silahlı əməliyyatların başlamasından on ildən artıq bir müddətin keçməsinə baxmayaraq, Dağlıq Qarabağ bölgəsi üzərində münaqişənin həll olunmamış qalmasından təəssüflənir. Yüz minlərlə insan hələ də köç-kündür və acınacaqlı şəraitdə yaşayır. Azərbaycan ərazisinin əhəmiyyətli hissələri hələ də erməni qüvvələri tərəfindən işğal altındadır və separatist qüvvələr hələ də Dağlıq Qarabağ bölgəsinə nəzarət edirlər". Bu prosesin davamı kimi 2006-cı il yanvar ayının 9-da AŞ PA-nın Dağlıq Qarabağ problemi üzrə alt komitəsinin Strasburqda keçirilən növbəti iclasında mərhum lord Rassel Constonun hazırladığı hesabatda Azərbaycan ərazilərinin işğalı, Dağlıq Qarabağdakı rejimin separatçı olması, bir milyon azərbaycanlının yurdundan didərgin düşməsi və s. faktlar öz əksini tapmışdır.
Bununla belə, Avropa Şurası Parlament Assambleyasının 1416 saylı qətnaməsinə əsasən yaradılmış Dağlıq Qarabağ münaqişəsi üzrə alt komitə Ermənistan nümayəndə heyətinin qeyri-konstruktiv mövqeyinə görə əslində fəaliyyətini dayandırmışdı.
2008-ci ilin iyun ayında keçirilmiş AŞPA-nın yay sessiyası çərçivəsində, iyunun 25-də Azərbaycanla bağlı 1614 saylı Qətnamə qəbul edilmişdir. Qətnamədə xüsusilə diqqəti çəkən məqam, Dağlıq Qarabağ münaqişəsinə aid hissələrin ölkəmizin maraqlarına uyğun olması idi. Belə ki, Azərbaycanın ərazi bütövlüyü bərpa olunmayana qədər, davamlı demokratik inkişafın çox çətinliklə gedəcəyini vurğulayan Qətnamədə, BMT Baş Assambleyasının 2008-ci il martın 14-də qəbul etdiyi “Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərində vəziyyət” barədə Qətnaməyə istinad edilirdi hansı ki, Azərbaycanın ərazi bütövlüyünə, beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədlərinə hörmət edildiyini vurğulayır və erməni qüvvələrinin dərhal işğal olunmuş Azərbaycan ərazilərindən çıxarılmasını tələb edirdi.
Bakıda Avropa Şurasının bir çox tədbirləri keçirilir. Üzv dövlətlərin mədəniyyət nazirlərinin "Mədəniyyətlərarası dialoq Avropa və onun qonşu regionlarında davamlı inkişafın və sülhün əsasıdır" mövzusunda konfransı da böyük əhəmiyyət kəsb edir.
2010-cu il mayın 25-də Bakıda keçirilmiş Avropa Şurasının qadınlar və kişilər arasında bərabərlik məsələlərinə məsul nazirlərinin "Gender bərabərliyi: de-yure və de-fakto bərabərliyinin təmin olunması" mövzusunda VII konfransı da bu baxımdan əlamətdardır. Konfransda Azərbaycanın birinci xanımı, UNESCO və ISESCO-nun xoşməramlı səfiri Mehriban xanım Əliyeva iştirak etmişdi.
2011-ci il yanvarın 26-da AŞ-nın binasında ölkəmizin AŞ-na üzvlüyünün 10 illiyi münasibətilə rəsmi qəbul keçirilmişdir. Tədbirdə həm Azərbaycandan, həm də Avropa Şurasından yüksək vəzifəli şəxslər iştirak etmişdir. AŞPA Bürosunun 2011-ci il yanvarın 28-də keçirilmiş iclasında AŞPA-nın Dağlıq Qarabağ üzrə ad-hoc Komitəsinin fəaliyyətinin bərpasına dair qərar qəbul edilmişdir. Ermənistanın AŞPA-dakı nümayəndə heyətinin Komitənin fəaliyyətinin davam etdirilməsinə qarşı yönəlmiş səylərinə baxmayaraq, qurumun yaradılmasına dair qərar AŞPA Bürosu tərəfindən yekdilliklə (Ermənistan nümayəndə heyəti istisna olmaqla) qəbul edilmişdir.
Avropa Şurası Nazirlər Komitəsinin 2014-cü il mayın 6-da Vyanada keçirilmiş 124-cü Sessiyasında Avropa Şurası Nazirlər Komitəsinə Sədrlik Avstriyadan Azərbaycana keçmişdir. 2014-cü ilin iyun ayının 24-də Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev Avropa Şurası Parlament Assambleyasının yay sessiyasında nitq söyləmişdir.
2014-cü ildə Avropa Şurasının Azərbaycan üçün 2014-2016-cı illəri əhatə edən Fəaliyyət Planı təsdiq edilmişdir. AŞ ilə Azərbaycan arasında əməkdaşlığın mühüm sənədi hesab olunan Fəaliyyət Planı çərçivəsində müxtəlif sahələr üzrə bir çox layihə və tədbirlər həyata keçirilmişdir.
Azərbaycanın sədrliyi çərçivəsində Azərbaycan Hökuməti və Avropa Şurası tərəfindən Avropa Şurasının Korrupsiyaya qarşı Mübarizə Aparan Dövlətlər Qrupu (GRECO) və Beynəlxalq Antikorrupsiya Akademiyasının (IACA) iştirakı ilə Bakıda “Korrupsiyaya qarşı mübarizə: beynəlxalq standartlar və milli təcrübələr” mövzusunda yüksək səviyyəli beynəlxalq konfrans keçirilmişdir.
2015-ci il noyabrın 23-də Bosniya və Herseqovinanın Sosialist Qrupundan Milica Markovicin təklif etdiyi “Azərbaycanın sərhəd rayonlarının sakinləri qəsdən sudan məhrum edilir” adlı qətnamə mətni AŞPA-nın 2016-cı ilin yanvar sessiyasında qəbul edilmişdir. Qətnamədə Azərbaycanın cəbhə bölgələrində yerləşən rayonlarının Dağlıq Qarabağdakı Sərsəng su anbarının su təminatından asılı olması, bütün cəbhə bölgəsində əhalinin ekoloji və humanitar problemlərlə, eləcə də təhlükəsizlik riskləri ilə üzləşməsi məsələləri öz əksini tapmışdır. Qətnamədə eyni zamanda su təminatı problemlərinin araşdırılması və aradan qaldırılması məqsədilə Ermənistanın işğalçı qüvvələrinin Azərbaycan ərazilərindən geri çəkilməsi tələb edilmişdir. Lakin AŞ tərəfindən bu məzmunda bir çox qətnamənin qəbul edilməsinə baxmayaraq, onların heç biri Ermənistan tərəfindən icra olunmamışdır.
Ermənistan silahlı qüvvələrinin Azərbaycan torpaqlarını işğal altında saxlamasını təsdiqləyən digər bir sənəd 2017-ci il yanvarın 24-də AŞPA tərəfindən qəbul edilmiş “Avropada jurnalistlər və media azadlığına qarşı hücumlar” adlı 2141 (2017) saylı qətnamə olmuşdur. Qətnamədə deyilirdi ki, Azərbaycanın Dağlıq Qarabağ ərazisi separatçı rejimin nəzarəti altında olduğundan Avropa İnsan Hüquqları Konvensiyasının 10-cu maddəsinə əsasən orada media azadlığının təmin olunub-olunmamasına nəzarət yoxdur.
Azərbaycan tərəfinin AŞ Katibliyi ilə apardığı məsləhətləşmələr nəticəsində 20182021-ci illəri əhatə etmiş növbəti Fəaliyyət Planı layihəsi 2018-ci ilin oktyabrında AŞ Nümayəndələr Komitəsi tərəfindən təsdiq edilmişdir. Fəaliyyət Planına uyğun olaraq layihələr ədliyyə sisteminin səmərəliliyi, penitensiar sahədə islahatlar, çirkli pulların yuyulmasına qarşı mübarizə sahələrini əhatə etmişdir.
23 noyabr 2020-ci il tarixində Avropa Şurasının Baş katibi Mariya Peyçinoviç Buriç Azərbaycanın xarici işlər naziri Ceyhun Bayramovun məktubuna cavabında 2020-ci il 10 noyabr tarixli atəşkəs razılaşmasını alqışladığını qeyd edərək razılaşmanın icrası ilə əlaqədar vəziyyəti izləməyə davam edəcəyini vurğulayıb.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev 2022-ci il 4 aprel tarixində Avropa Şurasının Baş katibi xanım Mariya Peyçinoviç Buriçin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyətini qəbul edərkən Azərbaycanla Avropa Şurası arasında 20222025-ci illəri əhatə edən Fəaliyyət Proqramının qəbul olunacağını qeyd edib. Mariya Peyçinoviç Buriç Avropa Şurasının Ermənistanla Azərbaycan arasında münasibətlərin normallaşması və iki ölkənin cəmiyyətləri arasında etimadın qurulması prosesində platforma rolunu oynamağa hazır olduğunu bildirmişdi.
Hazırda, Azərbaycan Respublikası Avropa Şurası çərçivəsində qəbul edilmiş 60-dan çox beynəlxalq konvensiyanın iştirakçısıdır. Azərbaycan Respublikası Milli Məclisinin AŞPA-dakı nümayəndə heyəti 6 həqiqi və 6 əvəzedici üzv olmaqla, ümumilikdə 12 üzvdən ibarətdir. Nümayəndə heyəti sessiyanın gündəliyinə uyğun olaraq Azərbaycanın maraq və mənafelərinə xidmət edən təşəbbüslər irəli sürür, müvafiq sənədlər üzrə müzakirələrdə fəal iştirak edir.

AZERBAIJAN – COUNCIL OF EUROPE
The history of relations between Azerbaijan and the Council of Europe began in 1992. On January 24, 1992, the parliament of the Republic of Azerbaijan applied to the Council of Europe to get the status of “specially invited guest”.
In February 1995, PACE Bureau initiated the consideration of Azerbaijan’s appeal to obtain the status of “specially invited guest” in accordance with recommendation 1247 (1994), which provides for the right of three South Caucasus states to apply for admission to the Council of Europe.
On March 17-18, 1996, at the meeting of the European Commission for democracy by the law of the Council of Europe (Venice Commission), Azerbaijan was admitted to the commission as a member. In June 1996, taking into account the efforts of Azerbaijan toward building a Democratic state, PACE Bureau adopted a decision to grant the country the status of “specially invited guest”.
On September 11, 1996, at the 573rd meeting of the Council of Ministers of the Council of Europe, resolution (96) 32 was adopted, providing assistance in the form of cooperation programs, intensifying negotiations with the authorities of Azerbaijan in order to accelerate the transition to democracy in Azerbaijan. The admission of our country to this organization was made possible thanks to the consistent and purposeful policy of our national leader Heydar Aliyev. It was on his initiative that a moratorium was imposed on the death penalty in Azerbaijan in 1993 and abolished in 1998. The abolition of the death penalty and the humanization of the penal policy have been the important factors ensuring Azerbaijan’s accession to the European family.
President of the Republic of Azerbaijan Heydar Aliyev signed decrees “on measures to implement the cooperation program between the Council of Europe and the Republic of Azerbaijan” dated July 8, 1996, “On measures to deepen cooperation between the Republic of Azerbaijan and the Council of Europe and protect the interests of the Republic of Azerbaijan in Europe” dated January 20, 1998. “On measures to deepen cooperation between The Republic of Azerbaijan and the Council of Europe and the protection of the interests of the Republic of Azerbaijan.
In 1997, during the spring session of the PACE held on April 22, the inviolability of borders in connection with the South Caucasus conflicts, ensuring security in the conflict zones with the mediation of the international peace Guard forces, after the negotiations between all the parties, resolution 1119 (1997) was adopted, which reflected the principles of wide autonomy for Abkhazia and Nagorno-Karabakh, the right of refugees and IDPs to return to their homes.
On June 26-28, 2000, the next session of the PACE was held; in the voting with the participation of 126 deputies, 120 people in favor, 1 against, and 5 abstentions, a positive opinion was given on the admission of the Republic of Azerbaijan to the full membership of the Council of Europe.
On January 17, 2001, at the meeting of the Committee of Ministers of the Council of Europe at the level of Representatives, a decision was made on the admission of the Republic of Azerbaijan to the Council of Europe as a full member.
In his historic speech at the Parliamentary Assembly of the Council of Europe in Strasbourg on January 25, 2001, Heydar Aliyev defined the main directions of mutual relations between the organization and our country.
In 2001-2003, as a result of the initiative and diplomatic activity of Mr. Ilham Aliyev, the head of the delegation representing Azerbaijan in PACE, since the first session, documents reflecting the truth about the Armenia-Azerbaijan, Nagorno-Karabakh conflict began to spread. In April 2001, at the spring session of PACE, the European MPs were informed about the expansion of drug trafficking in the occupied territories of Azerbaijan and the development of terrorism. It was after such a decisive position that PACE had a more serious turn in relation to the Nagorno-Karabakh conflict. British Deputy Terry Davis was appointed PACE rapporteur on Nagorno-Karabakh at the session. Although Armenia opposed the appointment of a PACE rapporteur on the Nagorno-Karabakh conflict, the principled position of the Azerbaijani delegation resulted in the failure to pay any attention to the Armenian protest.
During the session, the proposal for the written statement “recognition of the genocide committed by Armenians against the Azerbaijani population” was signed by 9 delegates representing 5 countries and 29 political groups operating in PACE, and the recommendation “prisoners of war and hostages held in Armenia and Nagorno-Karabakh” signed by 14 representatives of 20 countries were spread as official documents of PACE. The documents highlighted the complete killing of the Khojaly population by Armenians, the occupation of 20 percent of Azerbaijan’s territory by Armenia, and the fact of holding 783 Azerbaijanis, including children, women, and elderly people in Armenia and occupied Azerbaijani lands, and other important issues.
The Republic of Azerbaijan submitted to the Depository the document of ratification of the European Convention on Human Rights and its protocols on April 15, 2002, and from that day the Convention and its protocols entered into force in relation to Azerbaijan.
Adopted in January 2005,25, Resolution No.1416 was one of the important steps taken to resolve the Armenia-Azerbaijan, Nagorno-Karabakh conflict. The resolution stated: “the Parliamentary Assembly regrets that the conflict over the Nagorno-Karabakh region remains unresolved, despite the fact that more than ten years have passed since the beginning of the armed operations. Hundreds of thousands of people and living in terrible conditions. A significant part of the territory of Azerbaijan is still occupied by Armenian forces, and separatist forces still control Nagorno-Karabakh.” As a continuation of this process in January 2006, the report prepared by the late lord Russell Johnston at the next meeting of the PACE Subcommittee on the Nagorno-Karabakh problem in Strasbourg on 9 January, occupation of Azerbaijani territories, separatism of the Nagorno-Karabakh regime, exile of one million Azerbaijanis from their native lands, etc. the facts are reflected.
Nevertheless, the subcommittee on the Nagorno-Karabakh conflict, established under Resolution 1416 of the Parliamentary Assembly of the Council of Europe, actually ceased its activities due to the non-constructive position of the Armenian delegation.
During the summer session of PACE held in June 2008, on June 25, Resolution No. 1614 was adopted in connection with Azerbaijan. Particularly noteworthy in the resolution was that parts of the Nagorno-Karabakh conflict were in the interests of our country. Thus, the resolution, emphasizing that until the restoration of the territorial integrity of Azerbaijan, sustainable democratic development will go with great difficulty, referred to the resolution “The situation in the occupied territories of Azerbaijan” adopted by the UN General Assembly on March 14, 2018, which emphasizes respect for the territorial integrity of Azerbaijan, its internationally recognized borders and demanded the immediate withdrawal of Armenian forces from the occupied territories of Azerbaijan.
Baku hosts many events of the Council of Europe. The conference of Culture Ministers of member states on the theme “intercultural dialogues is the basis of sustainable development and peace in Europe and its neighboring regions” is also of great importance.
In this regard, the VII Conference of Ministers of the Council of Europe responsible for Equality between Women and Men, held on May 25, 2010, in Baku on the theme “gender equality: ensuring de jure and de facto equality”, is noteworthy. First Lady of Azerbaijan, UNESCO, and ISESCO goodwill ambassador Mehriban Aliyeva attended the conference.
On January 2011, 26, an official reception was held in the building of the Council of Europe on the occasion of the 10th anniversary of our country’s membership in the Council of Europe. The event was attended by high-ranking officials from both Azerbaijan and the Council of Europe. At the meeting of the PACE Bureau held on January 2011, 28, a decision was made to resume the activity of the PACE ad-hoc Committee on Nagorno-Karabakh. Despite the efforts of the Armenian delegation to PACE against the continuation of the committee’s activities, the decision to establish it was unanimously adopted by the PACE Bureau (with the exception of the Armenian delegation).
On May 2014, 6, at the 24th session of the Committee of Ministers of the Council of Europe, he chaired the committee of Ministers of the Council of Europe from Austria to Azerbaijan. On June 2014, 24, the president of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev made a speech at the summer session of the Parliamentary Assembly of the Council of Europe.
In 2014, the Council of Europe’s Action Plan for Azerbaijan for 2014-2016 was approved. Within the Action Plan, which is considered an important document of cooperation between the Council of Europe and Azerbaijan, many projects and events in various fields have been implemented.
Under the chairmanship of Azerbaijan, the Government of Azerbaijan and the Council of Europe held a high-level international conference on “Combating Corruption: international standards and national practices “in Baku with the participation of the Council of Europe group of states fighting corruption (GRECO) and the International Anti-Corruption Academy ( IACA).
On November 2015, 23, the text of the resolution “residents of the border regions of Azerbaijan are deliberately deprived of Water” proposed by Milica Markovic from the Socialist group of Bosnia and Herzegovina was adopted at the January 2016 session of PACE. The resolution reflected the dependence of the regions located in the frontline regions of Azerbaijan on the water supply of the Sarsang water reservoir in Nagorno-Karabakh and the fact that the population in the entire frontline faces environmental and humanitarian problems, as well as security risks. At the same time, the resolution demanded the withdrawal of Armenian occupying forces from the territories of Azerbaijan in order to investigate and eliminate water supply problems. However, despite the adoption by the Council of Europe of many resolutions in this context, none of them was implemented by Armenia.
Another document confirming the occupation of Azerbaijani lands by the Armenian Armed Forces was the resolution 2017 (24) “attacks on freedom of journalists and media in Europe” adopted by PACE on January 2141, 2017. The resolution stated that as the Nagorno-Karabakh territory of Azerbaijan is under the control of the separatist regime, according to Article 10 of the European Convention on Human Rights, there is no control over freedom of the media.
The next Action Plan for 2018-2021 was approved by the committee of representatives of the Council of Europe in October 2018 as a result of consultations between the Azerbaijani side and the Council of Europe. According to the Action Plan, the projects covered the effectiveness of the justice system, reforms in the penitentiary sphere, and the fight against money laundering.
On November 23, 2020, Council of Europe Secretary-General Maria Peychinovich Buric said in response to the letter of Azerbaijani Foreign Minister Jeyhun Bayramov that he welcomed the 2020 ceasefire agreement dated November 10 and said he would continue to monitor the situation related to the implementation of the agreement.
President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev said that on April 2022, 4, when receiving a delegation led by Secretary-General of the Council of Europe Maria Peychinovich Buric, the program of action between Azerbaijan and the Council of Europe covering the years 2022-2025 will be adopted. Maira Peychinovich Buric said that the Council of Europe is ready to play the role of a platform in normalizing relations between Armenia and Azerbaijan and building trust between the two countries' societies.
At present, the Republic of Azerbaijan is a participant in more than 60 international conventions adopted by the Council of Europe. The delegation of the Milli Majlis of the Republic of Azerbaijan to PACE consists of 6 active and 6 substitute members, in general, 12 members. The delegation put forward initiatives that serve the interests and interests of Azerbaijan in accordance with the agenda of the session and actively participates in discussions on relevant documents.