AZƏRBAYCAN — AVROPA ŞURASI
Azərbaycanla Avropa Şurası (AŞ) arasında əlaqələrin tarixi 1992-ci ildən başlamışdır. 24 yanvar 1992-ci ildə Azərbaycan Respublikasının Parlamenti “xüsusi dəvət edilmiş qonaq” statusu almaq üçün Avropa Şurasına müraciət etmişdir.
1995-ci ilin fevral ayında AŞPA Bürosu üç Cənubi Qafqaz dövlətinin Avropa Şurasına üzv qəbul edilmək üçün müraciət hüququnu nəzərdə tutan 1247 (1994) saylı tövsiyəyə uyğun olaraq Azərbaycanın “xüsusi dəvət edilmiş qonaq” statusu almaq barədə müraciətinin nəzərdən keçirilməsi təşəbbüsü ilə çıxış etmişdir.
17-18 mart 1996-cı ildə keçirilən Avropa Şurasının Qanun vasitəsilə Demokratiya üzrə Avropa Komissiyasının (Venesiya Komissiyası) iclasında Azərbaycan bu komissiyaya üzv qəbul edilmişdir.  1996-cı ilin iyun ayında AŞPA Bürosu Azərbaycanın demokratik dövlət quruculuğu istiqamətində səylərini nəzərə alaraq, ölkəyə “xüsusi dəvət olunmuş qonaq” statusunun verilməsi haqqında qərar qəbul etmişdir.
11 sentyabr 1996-cı ildə AŞ Nazirlər Komitəsinin 573-cü iclasında Azərbaycanın Avropa Şurasına daxil olması, Azərbaycanda demokratiyaya keçid prosesinin sürətləndirilməsi məqsədilə Azərbaycan hakimiyyət dairələri ilə danışıqların intensivləşdirilməsi, əməkdaşlıq proqramları formasında yardımın edilməsini nəzərdə tutan (96) 32 saylı qətnamə qəbul edilmişdir. Ölkəmizin bu təşkilata üzv qəbul edilməsi ümummilli liderimiz Heydər Əliyevin həyata keçirdiyi ardıcıl və məqsədyönlü siyasətin nəticəsində mümkün olmuşdur. Məhz onun təşəbbüsü ilə Azərbaycanda 1993-cü ildən ölüm cəzasına moratorium qoyulmuş, 1998-ci ildə isə ləğv edilmişdir. Ölüm cəzasının ləğvi və cəza siyasətinin humanistləşdirilməsi Azərbaycanın Avropa ailəsinə qoşulmasını təmin edən mühüm amillərdən biri olmuşdur.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti Heydər Əliyev 1996-cı il iyulun 8-də "Avropa Şurası və Azərbaycan Respublikası arasında əməkdaşlıq proqramının həyata keçirilməsi tədbirləri haqqında", 20 yanvar 1998-ci ildə “Azərbaycan Respublikası ilə Avropa Şurası arasında əməkdaşlığın dərinləşdirilməsi və Azərbaycan Respublikasının Avropada mənafelərinin müdafiə edilməsi sahəsində tədbirlər haqqında”, 1999-cu il mayın 14-də "Azərbaycan Respublikası ilə Avropa Şurası arasında əməkdaşlığın dərinləşdirilməsi və Azərbaycan Respublikasının Avropada mənafelərinin müdafiə edilməsi tədbirləri haqqında" sərəncam imzalamışdır.
1997-ci il 22 aprel tarixində keçirilən AŞPA-nın yaz sessiyasında Cənubi Qafqaz münaqişələri ilə əlaqədar olaraq sərhədlərin toxunulmazlığı, beynəlxalq sülhü mühafizə qüvvələrinin vasitəçiliyi ilə münaqişə zonalarında təhlükəsizliyin təminatı, bütün əlaqədar tərəflər arasında danışıqlardan sonra Abxaziya və Dağlıq Qarabağ üçün geniş muxtariyyət statusu, qaçqınlar və məcburi köçkünlərin öz yerlərinə qayıtmaq hüququ ilə bağlı prinsiplərin əks olunduğu 1119 (1997) saylı qətnamə qəbul edilmişdir.
2628 iyun 2000-ci ildə AŞPA-nın növbəti sessiyası keçirilmişdir; 126 nəfər deputatın iştirak etdiyi səsvermədə 120 nəfər lehinə, 1 nəfər əleyhinə, 5 nəfər isə bitərəf qalmaqla Azərbaycan Respublikasının Avropa Şurasının tamhüquqlu üzvlüyünə qəbul edilməsinə dair müsbət rəy verilmişdir.
17 yanvar 2001-ci ildə AŞ Nazirlər Komitəsinin nümayəndələr səviyyəsində keçirilmiş iclasında Azərbaycan Respublikasının Avropa Şurasına tamhüquqlu üzv qəbul edilməsinə dair qərar qəbul edilmişdir.
Heydər Əliyev 25 yanvar 2001-ci ildə Strasburqda Avropa Şurası Parlament Assambleyasındakı tarixi çıxışında qurumla ölkəmiz arasındakı qarşılıqlı münasibətlərin əsas istiqamətlərini müəyyənləşdirdi.
2001-2003-cü illərdə AŞPA-da Azərbaycanı təmsil edən nümayəndə heyətinin rəhbəri cənab İlham Əliyevin təşəbbüskarlığı və diplomatik fəallığı nəticəsində elə ilk sessiyadan etibarən Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsinə dair həqiqətləri özündə əks etdirən sənədlər yayılmağa başladı. 2001-ci ilin aprelində AŞPA-nın yaz sessiyasında Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərində narkoticarətin genişlənməsi, terrorizmin inkişafına dair avropalı deputatlara lazımi bilgilər çatdırıldı. Məhz belə qətiyyətli mövqedən sonra AŞPA-da Dağlıq Qarabağ münaqişəsinə münasibətdə daha ciddi dönüş yarandı. Sessiyada britaniyalı deputat Terri Devis AŞPA-nın Dağlıq Qarabağ üzrə məruzəçisi təyin edildi. Ermənistan AŞPA-nın Dağlıq Qarabağ münaqişəsi üzrə məruzəçisinin təyin olunmasına qarşı çıxsa da, Azərbaycan nümayəndə heyətinin prinsipial mövqeyi ermənilərin etirazına hər hansı əhəmiyyət verilməməsilə nəticələndi. Sessiya zamanı 9 ölkə və AŞPA-da fəaliyyət göstərən 5 siyasi qrupu təmsil edən 29 nümayəndə tərəfindən imzalanmış “Ermənilər tərəfindən Azərbaycanlı əhaliyə qarşı törədilmiş soyqırımın tanınması” adlı yazılı bəyanat və 14 ölkəni təmsil edən 20 nümayəndə tərəfindən imzalanmış “Ermənistan və Dağlıq Qarabağda saxlanılan müharibə əsirləri və girovları” adlı tövsiyə üçün təklif AŞPA-nın rəsmi sənədləri qismində yayılmışdır. Göstərilən sənədlərdə ermənilər tərəfindən Xocalı əhalisinin tamamilə qətlə yetirilməsi, Ermənistan tərəfindən Azərbaycan ərazisinin 20 faizinin işğal edilməsi, Ermənistan və işğal edilmiş Azərbaycan torpaqlarında uşaq, qadın və yaşlı insanların da daxil olduğu 783 Azərbaycanlı girovun saxlanılması faktı və digər vacib məsələlər xüsusi vurğulanmışdır.
Azərbaycan Respublikası 15 aprel 2002-ci il tarixdə Avropa İnsan Hüquqları Konvensiyası və onun Protokollarının ratifikasiya edilməsi haqqında sənədi depozitariyə təqdim etmiş və həmin gündən Konvensiya və onun Protokolları Azərbaycana münasibətdə qüvvəyə minmişdir.
2005-ci il yanvarın 25-də qəbul edilən 1416 saylı qətnamə isə Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həlli istiqamətində atılan mühüm addımlardan olmuşdur. Qətnamədə qeyd olunurdu: "Parlament Assambleyası silahlı əməliyyatların başlamasından on ildən artıq bir müddətin keçməsinə baxmayaraq, Dağlıq Qarabağ bölgəsi üzərində münaqişənin həll olunmamış qalmasından təəssüflənir. Yüz minlərlə insan hələ də köç-kündür və acınacaqlı şəraitdə yaşayır. Azərbaycan ərazisinin əhəmiyyətli hissələri hələ də erməni qüvvələri tərəfindən işğal altındadır və separatist qüvvələr hələ də Dağlıq Qarabağ bölgəsinə nəzarət edirlər". Bu prosesin davamı kimi 2006-cı il yanvar ayının 9-da AŞ PA-nın Dağlıq Qarabağ problemi üzrə alt komitəsinin Strasburqda keçirilən növbəti iclasında mərhum lord Rassel Constonun hazırladığı hesabatda Azərbaycan ərazilərinin işğalı, Dağlıq Qarabağdakı rejimin separatçı olması, bir milyon azərbaycanlının yurdundan didərgin düşməsi və s. faktlar öz əksini tapmışdır.
Bununla belə, Avropa Şurası Parlament Assambleyasının 1416 saylı qətnaməsinə əsasən yaradılmış Dağlıq Qarabağ münaqişəsi üzrə alt komitə Ermənistan nümayəndə heyətinin qeyri-konstruktiv mövqeyinə görə əslində fəaliyyətini dayandırmışdı.
2008-ci ilin iyun ayında keçirilmiş AŞPA-nın yay sessiyası çərçivəsində, iyunun 25-də Azərbaycanla bağlı 1614 saylı Qətnamə qəbul edilmişdir. Qətnamədə xüsusilə diqqəti çəkən məqam, Dağlıq Qarabağ münaqişəsinə aid hissələrin ölkəmizin maraqlarına uyğun olması idi. Belə ki, Azərbaycanın ərazi bütövlüyü bərpa olunmayana qədər, davamlı demokratik inkişafın çox çətinliklə gedəcəyini vurğulayan Qətnamədə, BMT Baş Assambleyasının 2008-ci il martın 14-də qəbul etdiyi “Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərində vəziyyət” barədə Qətnaməyə istinad edilirdi hansı ki, Azərbaycanın ərazi bütövlüyünə, beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədlərinə hörmət edildiyini vurğulayır və erməni qüvvələrinin dərhal işğal olunmuş Azərbaycan ərazilərindən çıxarılmasını tələb edirdi.
Bakıda Avropa Şurasının bir çox tədbirləri keçirilir. Üzv dövlətlərin mədəniyyət nazirlərinin "Mədəniyyətlərarası dialoq Avropa və onun qonşu regionlarında davamlı inkişafın və sülhün əsasıdır" mövzusunda konfransı da böyük əhəmiyyət kəsb edir.
2010-cu il mayın 25-də Bakıda keçirilmiş Avropa Şurasının qadınlar və kişilər arasında bərabərlik məsələlərinə məsul nazirlərinin "Gender bərabərliyi: de-yure və de-fakto bərabərliyinin təmin olunması" mövzusunda VII konfransı da bu baxımdan əlamətdardır. Konfransda Azərbaycanın birinci xanımı, UNESCO və ISESCO-nun xoşməramlı səfiri Mehriban xanım Əliyeva iştirak etmişdi.
2011-ci il yanvarın 26-da AŞ-nın binasında ölkəmizin AŞ-na üzvlüyünün 10 illiyi münasibətilə rəsmi qəbul keçirilmişdir. Tədbirdə həm Azərbaycandan, həm də Avropa Şurasından yüksək vəzifəli şəxslər iştirak etmişdir. AŞPA Bürosunun 2011-ci il yanvarın 28-də keçirilmiş iclasında AŞPA-nın Dağlıq Qarabağ üzrə ad-hoc Komitəsinin fəaliyyətinin bərpasına dair qərar qəbul edilmişdir. Ermənistanın AŞPA-dakı nümayəndə heyətinin Komitənin fəaliyyətinin davam etdirilməsinə qarşı yönəlmiş səylərinə baxmayaraq, qurumun yaradılmasına dair qərar AŞPA Bürosu tərəfindən yekdilliklə (Ermənistan nümayəndə heyəti istisna olmaqla) qəbul edilmişdir.
Avropa Şurası Nazirlər Komitəsinin 2014-cü il mayın 6-da Vyanada keçirilmiş 124-cü Sessiyasında Avropa Şurası Nazirlər Komitəsinə Sədrlik Avstriyadan Azərbaycana keçmişdir. 2014-cü ilin iyun ayının 24-də Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev Avropa Şurası Parlament Assambleyasının yay sessiyasında nitq söyləmişdir.
2014-cü ildə Avropa Şurasının Azərbaycan üçün 2014-2016-cı illəri əhatə edən Fəaliyyət Planı təsdiq edilmişdir. AŞ ilə Azərbaycan arasında əməkdaşlığın mühüm sənədi hesab olunan Fəaliyyət Planı çərçivəsində müxtəlif sahələr üzrə bir çox layihə və tədbirlər həyata keçirilmişdir.
Azərbaycanın sədrliyi çərçivəsində Azərbaycan Hökuməti və Avropa Şurası tərəfindən Avropa Şurasının Korrupsiyaya qarşı Mübarizə Aparan Dövlətlər Qrupu (GRECO) və Beynəlxalq Antikorrupsiya Akademiyasının (IACA) iştirakı ilə Bakıda “Korrupsiyaya qarşı mübarizə: beynəlxalq standartlar və milli təcrübələr” mövzusunda yüksək səviyyəli beynəlxalq konfrans keçirilmişdir.
2015-ci il noyabrın 23-də Bosniya və Herseqovinanın Sosialist Qrupundan Milica Markovicin təklif etdiyi “Azərbaycanın sərhəd rayonlarının sakinləri qəsdən sudan məhrum edilir” adlı qətnamə mətni AŞPA-nın 2016-cı ilin yanvar sessiyasında qəbul edilmişdir. Qətnamədə Azərbaycanın cəbhə bölgələrində yerləşən rayonlarının Dağlıq Qarabağdakı Sərsəng su anbarının su təminatından asılı olması, bütün cəbhə bölgəsində əhalinin ekoloji və humanitar problemlərlə, eləcə də təhlükəsizlik riskləri ilə üzləşməsi məsələləri öz əksini tapmışdır. Qətnamədə eyni zamanda su təminatı problemlərinin araşdırılması və aradan qaldırılması məqsədilə Ermənistanın işğalçı qüvvələrinin Azərbaycan ərazilərindən geri çəkilməsi tələb edilmişdir. Lakin AŞ tərəfindən bu məzmunda bir çox qətnamənin qəbul edilməsinə baxmayaraq, onların heç biri Ermənistan tərəfindən icra olunmamışdır.
Ermənistan silahlı qüvvələrinin Azərbaycan torpaqlarını işğal altında saxlamasını təsdiqləyən digər bir sənəd 2017-ci il yanvarın 24-də AŞPA tərəfindən qəbul edilmiş “Avropada jurnalistlər və media azadlığına qarşı hücumlar” adlı 2141 (2017) saylı qətnamə olmuşdur. Qətnamədə deyilirdi ki, Azərbaycanın Dağlıq Qarabağ ərazisi separatçı rejimin nəzarəti altında olduğundan Avropa İnsan Hüquqları Konvensiyasının 10-cu maddəsinə əsasən orada media azadlığının təmin olunub-olunmamasına nəzarət yoxdur.
Azərbaycan tərəfinin AŞ Katibliyi ilə apardığı məsləhətləşmələr nəticəsində 20182021-ci illəri əhatə etmiş növbəti Fəaliyyət Planı layihəsi 2018-ci ilin oktyabrında AŞ Nümayəndələr Komitəsi tərəfindən təsdiq edilmişdir. Fəaliyyət Planına uyğun olaraq layihələr ədliyyə sisteminin səmərəliliyi, penitensiar sahədə islahatlar, çirkli pulların yuyulmasına qarşı mübarizə sahələrini əhatə etmişdir.
23 noyabr 2020-ci il tarixində Avropa Şurasının Baş katibi Mariya Peyçinoviç Buriç Azərbaycanın xarici işlər naziri Ceyhun Bayramovun məktubuna cavabında 2020-ci il 10 noyabr tarixli atəşkəs razılaşmasını alqışladığını qeyd edərək razılaşmanın icrası ilə əlaqədar vəziyyəti izləməyə davam edəcəyini vurğulayıb.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev 2022-ci il 4 aprel tarixində Avropa Şurasının Baş katibi xanım Mariya Peyçinoviç Buriçin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyətini qəbul edərkən Azərbaycanla Avropa Şurası arasında 20222025-ci illəri əhatə edən Fəaliyyət Proqramının qəbul olunacağını qeyd edib. Mariya Peyçinoviç Buriç Avropa Şurasının Ermənistanla Azərbaycan arasında münasibətlərin normallaşması və iki ölkənin cəmiyyətləri arasında etimadın qurulması prosesində platforma rolunu oynamağa hazır olduğunu bildirmişdi.
Hazırda, Azərbaycan Respublikası Avropa Şurası çərçivəsində qəbul edilmiş 60-dan çox beynəlxalq konvensiyanın iştirakçısıdır. Azərbaycan Respublikası Milli Məclisinin AŞPA-dakı nümayəndə heyəti 6 həqiqi və 6 əvəzedici üzv olmaqla, ümumilikdə 12 üzvdən ibarətdir. Nümayəndə heyəti sessiyanın gündəliyinə uyğun olaraq Azərbaycanın maraq və mənafelərinə xidmət edən təşəbbüslər irəli sürür, müvafiq sənədlər üzrə müzakirələrdə fəal iştirak edir.

АЗЕРБАЙДЖАН — СОВЕТ ЕВРОПЫ
История отношений между Азербайджаном и Советом Европы (СЕ) началась в 1992 году. 24 января 1992 года Парламент Азербайджанской Республики обратился в Совет Европы с просьбой о получении статуса «специально приглашенного гостя».
В феврале 1995 года Бюро ПАСЕ выступило с инициативой рассмотреть просьбу Азербайджана о статусе «специально приглашенного гостя» в соответствии с рекомендацией № 1247 (1994), предусматривающей право трех южнокавказских государств подавать заявки на членство в Совете Европы.
На состоявшемся 17-18 марта 1996 года заседании Европейской комиссии по демократии (Венецианской комиссии) Азербайджан был принят в члены этой комиссии. В июне 1996 года Бюро ПАСЕ приняло решение о присвоении стране статуса «специально приглашенного гостя» с учетом усилий Азербайджана в создании демократического государства.
11 сентября 1996 года на 573-м заседании Комитета министров Совета Европы была принята резолюция (96) №32, предусматривающая активизацию переговоров с властями Азербайджана и оказание помощи в виде программ сотрудничества в целях ускорения процесса перехода к демократии в Азербайджане. Принятие нашей страны в члены этой организации стало возможным в результате последовательной и целенаправленной политики, проводимой нашим общенациональным лидером Гейдаром Алиевым. Именно по его инициативе в 1993 году в Азербайджане был введен мораторий на смертную казнь, а в 1998 году был принят закон об отмене смертной казни. Этот закон и гуманизация уголовно-исполнительной политики явились одним из важных факторов, обеспечивших вхождение Азербайджана в европейскую семью.
Подписанные Президентом Азербайджанской Республики Гейдаром Алиевым распоряжения от 8 июля 1996 года «О мерах по реализации программы сотрудничества между Советом Европы и Азербайджанской Республикой», от 20 января 1998 года «О мерах в сфере углубления сотрудничества между Азербайджанской Республикой и Советом Европы», от 14 мая 1999 года «О мерах по углублению сотрудничества между Азербайджанской Республикой и Советом Европы и защите интересов Азербайджанской Республики в Европе» создали основу по вступлению страны в Совет Европы.
На весенней сессии ПАСЕ, состоявшейся 22 апреля 1997 года, в связи с конфликтами на Южном Кавказе была принята резолюция № 1119 (1997), в которой были отражены принципы, касающиеся неприкосновенности границ, обеспечения безопасности в зонах конфликта при посредничестве международных миротворческих сил, статуса широкой автономии для Абхазии и Нагорного Карабаха после переговоров между всеми заинтересованными сторонами, права возвращения беженцев и вынужденных переселенцев на родные земли.
Очередная сессия ПАСЕ состоялась 26-28 июня 2000 года. При голосовании с участием 126 депутатов (120 человек высказались за, 1 человек против, 5 человек воздержались) было дано положительное заключение о приеме Азербайджанской Республики в полноправные члены Совета Европы.
17 января 2001 года на заседании Комитета Министров СЕ, проведенном на уровне представителей, Республика Азербайджан стала полноправным членом Совета Европы.
В своем историческом выступлении на Парламентской ассамблее Совета Европы 25 января 2001 года в Страсбурге Гейдар Алиев определил основные направления взаимоотношений между СЕ и Азербайджаном.
В результате инициативы и дипломатической деятельности главы делегации, представляющей Азербайджан в ПАСЕ в 2001-2003 годах, господина Ильхама Алиева, с первой же сессии начали распространяться документы, содержащие правду об армяно-азербайджанском нагорно-карабахском конфликте. В апреле 2001 года на весенней сессии ПАСЕ европейские депутаты были проинформированы о расширении торговли наркотиками и развитии терроризма на оккупированных территориях Азербайджана. Именно после столь решительной позиции ПАСЕ приняла более серьезный оборот в отношении нагорно-карабахского конфликта. На заседании британский депутат Терри Дэвис был назначен докладчиком ПАСЕ по Нагорному Карабаху. Хотя Армения выступала против назначения докладчика ПАСЕ по нагорно-карабахскому конфликту, принципиальная позиция азербайджанской делегации привела к тому, что протест армян был проигнорирован. В ходе заседания письменное заявление под названием «Признание геноцида, совершенного армянами против азербайджанского населения» подписали 29 представителей, представляющих 9 стран и 5 политических групп, действующих в ПАСЕ. А 20 представителей из 14 стран подписали в качестве рекомендации предложение под названием «Военнопленные и заложники, содержащиеся в Армении и Нагорном Карабахе» Это предложение было распространено в качестве официальных документов ПАСЕ. В упомянутых документах особый акцент был сделан на фактах уничтожения армянами всего населения Ходжалы, оккупации Арменией 20 процентов территории Азербайджана и удержании в заложниках 783 человек, включая детей, женщин и стариков.
15 апреля 2002 года Азербайджанская Республика передала в депозитарий документ о ратификации Европейской конвенции о правах человека и протоколов к ней, и с этого дня Конвенция и протоколы к ней вступили в силу в отношении Азербайджана.
Постановление № 1416, принятое 25 января 2005 года, стало одним из важных шагов, предпринятых на пути урегулирования нагорно-карабахского конфликта между Арменией и Азербайджаном. В резолюции говорилось: «Парламентская ассамблея сожалеет о том, что конфликт вокруг Нагорно-Карабахского региона остается неурегулированным, несмотря на то, что с начала вооруженных действий прошло более десяти лет. Сотни тысяч людей по-прежнему являются вынужденными переселенцами и живут в нищете. Значительная часть территории Азербайджана по-прежнему находится под оккупацией армянских войск, а сепаратистские силы по-прежнему контролируют Нагорно-Карабахский регион». В продолжение этого процесса 9 января 2006 года на очередном заседании подкомитета ПАСЕ по нагорно-карабахской проблеме в Страсбурге в докладе, подготовленном покойным лордом Расселом Джонстоном, были отражены факты оккупации азербайджанских территорий, установления сепаратного режима в Нагорном Карабахе, изгнание одного миллиона азербайджанцев и т. д.
Однако подкомитет по нагорно-карабахскому конфликту, созданный в соответствии с резолюцией №1416 Парламентской ассамблеи Совета Европы, фактически прекратил свою деятельность из-за неконструктивной позиции армянской делегации.
Резолюция №1614 по Азербайджану была принята 25 июня в рамках летней сессии ПАСЕ, состоявшейся в июне 2008 года. Главы, касающиеся нагорно-карабахского конфликта, соответствовали интересам нашей страны. Так в Резолюции подчеркивалось, что до тех пор, пока территориальная целостность Азербайджана не будет восстановлена, устойчивое демократическое развитие будет очень затруднено, при этом говорилось о принятой Генеральной Ассамблеей ООН 14 марта 2008 года резолюции “Положение на оккупированных территориях Азербайджана”, которая подчеркивает уважение территориальной целостности Азербайджана, его международно признанных границ и требовала немедленного вывода армянских сил с оккупированных азербайджанских территорий.
Многие мероприятия Совета Европы проходят в Баку. Большое значение имеет и конференция министров культуры государств-членов на тему «Межкультурный диалог – основа устойчивого развития и мира в Европе и соседних с ней регионах».
Показательна в этом плане VII конференция министров, ответственных за равенство между женщинами и мужчинами, состоявшаяся в Баку 25 мая 2010 года «Гендерное равенство: обеспечение равенства де-юре и де-факто». В конференции приняла участие первая леди Азербайджана, посол доброй воли ЮНЕСКО и ИСЕСКО Мехрибан Алиева.
26 января 2011 года в здании СЕ состоялся официальный прием по случаю 10-летия членства нашей страны в СЕ. В мероприятии приняли участие высокопоставленные лица Азербайджана и Совета Европы. На заседании Бюро ПАСЕ, состоявшемся 28 января 2011 года, было принято решение о возобновлении деятельности Специального комитета ПАСЕ по Нагорному Карабаху. Несмотря на усилия делегации Армении в ПАСЕ, направленные против продолжения деятельности Комитета, решение о создании института было единогласно принято Бюро ПАСЕ (за исключением делегации Армении).
На состоявшейся 6 мая 2014 года в Вене 124-й сессии Комитета министров Совета Европы председательство в Комитете министров Совета Европы перешло от Австрии к Азербайджану. 24 июня 2014 года Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев выступил с речью на летней сессии Парламентской ассамблеи Совета Европы.
В 2014 году был утвержден План действий Совета Европы для Азербайджана на 2014-2016 годы. В рамках Плана действий, который считается важным документом сотрудничества между Советом Европы и Азербайджаном, реализовано множество проектов и мероприятий в различных сферах.
В рамках председательства Азербайджана правительством Азербайджана и Советом Европы с участием Группы государств по борьбе с коррупцией Совет Европы (GRECO) и Международная антикоррупционная академия (IACA) в Баку на высочайшем уровне была проведена международная конференция на тему «Борьба с коррупцией международные стандарты и национальный опыт».
В 2016 году на январской сессии ПАСЕ был принят текст резолюции «Жители приграничных районов Азербайджана преднамеренно лишаются воды», предложенный 23 ноября 2015 года Милицей Маркович из группы социалистов Боснии и Герцеговины. Вопрос зависимости районов Азербайджана, расположенных в прифронтовых районах, от водоснабжения Сарсангского водохранилища в Нагорном Карабахе, и тот факт, что население во всем прифронтовом районе сталкивается с экологическими и гуманитарными проблемами, а также рисками безопасности, были отражены в резолюции. В то же время резолюция требовала вывода оккупационных сил Армении с территории Азербайджана с целью расследования и устранения проблем с водоснабжением. Однако, несмотря на принятие многих резолюций в этом контексте Советом Европы, ни одна из них не была реализована Арменией.
Еще одним документом, подтверждающим оккупацию азербайджанских земель вооруженными силами Армении, стала резолюция № 2141 (2017) «Посягательства на свободу журналистов и СМИ в Европе», принятая ПАСЕ 24 января 2017 года. В резолюции указывалось, что поскольку территория Нагорного Карабаха Азербайджана находится под контролем сепаратистского режима, согласно статье 10 Европейской конвенции о правах человека отсутствует контроль за тем, обеспечивается ли свобода СМИ или нет.
В результате консультаций, проведенных азербайджанской стороной с Секретариатом СЕ, проект очередного Плана действий на 2018-2021 годы был одобрен Комитетом представителей СЕ в октябре 2018 года. Эти проекты касались эффективности системы правосудия, реформ в пенитенциарной сфере и борьбы с отмыванием денег.
23 ноября 2020 года Генеральный секретарь Совета Европы Мария Пейчинович Бурич в своем ответе на письмо министра иностранных дел Азербайджана Джейхуна Байрамова отметила, что приветствует соглашение о прекращении огня от 10 ноября 2020 года, и подчеркнула, что продолжит следить за ситуацией, связанной с выполнением соглашения.
4 апреля 2022 года Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев, принимая делегацию во главе с Генеральным секретарем Совета Европы госпожой Марией Пейчинович Бурич, отметил, что между Азербайджаном и Советом Европы будет принята Программа действий на 2022-2025 годы. Мария Пейчинович Бурич заявила, что Совет Европы готов сыграть роль площадки в процессе нормализации отношений между Арменией и Азербайджаном и укрепления доверия между обществами двух стран.
В настоящее время Азербайджанская Республика является участником более 60 международных конвенций, принятых в рамках Совета Европы. Всего делегация Милли Меджлиса Азербайджанской Республики в ПАСЕ состоит из 12 членов, в том числе 6 действительных и 6 замещающих членов. Согласно повестке заседания, делегация выдвигает инициативы, отвечающие интересам Азербайджана, и активно участвует в обсуждениях соответствующих документов.