Azərbaycan özünün çoxvektorlu xarici siyasət startegiyasını həyata keçirərkən təhlükəsizlik məsələlərinə hər zaman böyük diqqət ayırmışdır. Buna görə də Azərbaycan müasir dünyanın ən böyük hərbi alyansı – NATO ilə əlaqələrə xüsusi önəm vermiş və bu əməkdaşlığı səmərəli və balanslaşdırılmış xarici siyasət üçün vacib faktor hesab etmişdir. Azərbaycan Respublikası ilə NATO arasında məzmunlu tərəfdaşlığın əsası ümummilli lider Heydər Əliyevin 4 may 1994-cü il tarixində “Sülh naminə tərəfdaşlıq” (SNT) proqramının Çərçivə Sənədinin imzalanması ilə qoyulmuşdur. 1997-ci ildə Azərbaycan SNT Planlaşdırma və Analiz Prosesinə qoşulmuşdur. Azərbaycan Respublikasının NATO ilə tərəfdaşlığı onun Avratlantik strukturlara inteqrasiya məqsədinə xidmət edir. Azərbaycan–NATO tərəfdaşlığında əsas istiqamətlər siyasi dialoq, sülhü dəstəkləmə əməliyyatları, meydana gələn təhlükəsizlik təhdidləri və əsas vurğusu müdafiə məsələlərinə yönələn genişspektrli məsələlər üzrə praktiki əməkdaşlıqdan ibarətdir. Qeyri-sabitliyin, münaqişәlәrin vә tәhdidlәrin aradan qaldırılmasında Azərbaycanın qarşılıqlı maraqlar əsasında NATO ilə əməkdaşlıq məsələsi Azərbaycanın Milli Təhlükəsizlik Konsepsiyası və Hərbi Doktrinasında öz əksini tapmışdır. Beləliklə, Azərbaycanın hərbi qanunvericiliyi NATO standartlarından faydalanaraq daha da təkmilləşdirilmişdir.
Azərbaycanın NATO ilə fərdi tərəfdaşlığının məqsəd və prinsipləri əsas etibarilə Azərbaycanın SNT Təqdimat Sənədi (1996), Planlaşdırma və Analiz Prosesi (1997) və Fərdi Tərəfdaşlıq üzrə Əməliyyat Planında (2004) öz əksini tapmışdır. Bu sənədlərdə Azərbaycan Respublikası müdafiə və təhlükəsizlik sahəsində islahatlar aparılması, hərbi qüvvələrin NATO standartlarına uyğun inkişaf etdirilməsi, NATO əməliyyatlarında iştirak, enerji təhlükəsizliyinin təmin olunması, fövqəladə hallara hazırlıq, meydana çıxan təhlükəsizlik çağırışları ilə mübarizə, eləcə də ətraf mühit və ictimai diplomatiya sahələrində əməkdaşlıq niyyətini ifadə etmişdir. 1999-cu ildə Azərbaycan Kosovoda olan NATO-nun sülhməramlı əməliyyatlarına dəstək məqsədilə hərbi birlik göndərmişdir. Bu əməliyyatlarda iştirak vasitəsilə Azərbaycan Respublikasının Silahlı Qüvvələri NATO qoşunları ilə ortaq əməliyyatlar keçirilməsi təcrübəsi əldə etmiş, NATO standartları ilə yaxından tanış olmuş və sülhməramlı qoşunlarımızın peşəkarlıq səviyyəsini artırmışdır. Azərbaycanın 2004-cü ildə qoşulduğu Fərdi Tərəfdaşlıq üzrə Əməliyyat Planı (FTƏP) ikitərəfli tərəfdaşlığı sistemləşdirməyə imkan verir.
2001-ci ildə Azərbaycan çoxmillətli “Qətiyyətli əməkdaşlıq – 2001” SNT hərbi təlimini həyata keçirmişdir. Növbəti il Azərbaycan Əfqanıstana NATO qüvvələrini dəstəkləmək məqsədilə hərbi birlik göndərmişdir. 2003-cü ildə Azərbaycan Virtual İpək Yoluna qoşulmuş və növbəti il İstanbul zirvə görüşündə müttəfiq liderləri Qafqaza xüsusi diqqət ayırmışdılar. Belə ki, NATO-nun xüsusi nümayəndəsi və əlaqələndiricisi bölgəyə təyin olunmuşdu. Həmin il Prezident İlham Əliyev Brüsseldə Azərbaycanın ilk Fərdi Tərəfdaşlıq üzrə Əməliyyat Planını NATO-ya təqdim etmişdir. 2005-ci ildə Azərbaycan NATO ilə ilk dəfə Fərdi Tərəfdaşlıq üzrə Əməliyyat Planı çərçivəsində əməkdaşlığa başlamışdır. SNT Təqdimat Sənədi əsasında hazırlanan Fərdi Tərəfdaşlıq və Əməkdaşlıq Proqramı çərçivəsində Azərbaycan hər il 200-dən artıq tədbirdə iştirak edir. Fərdi Tərəfdaşlıq və Əməkdaşlıq Proqramı NATO-ya üzv və bəzi tərəfdaş ölkələr tərəfindən təşkil edilən təcrübə mübadiləsi, hazırlığın artırılması, həmçinin ekspert müzakirələrinə xidmət edən tədbirlərdə iştiraka şərait yaradır. Digər mühüm mexanizm hərbi islahatlar, təlim və təhsil, standartların tətbiqi, NATO qüvvələrinin iştirakı ilə çoxmillətli əməliyyatlara və hərbi təlimlərə göndərilə biləcək qüvvələri müəyyənləşdirmək və qiymətləndirməkdə tərəfdaşlara yardım etməyi nəzərdə tutan Planlaşdırma və Analiz Prosesidir (PAP). PAP tərəfdaş ölkəyə NATO təcrübəsinə uyğun müdafiə planlamasının təşkil edilməsinə yardım edir.
Azərbaycan “Sülh naminə tərəfdaşlıq” proqramının prinsiplərinə əsaslanmaqla NATO ilə ortaq maraq kəsb edən genişspektrli məsələlər üzrə siyasi dialoq aparır. Müxtəlif formatlarda və səviyyələrdə aparılan siyasi dialoq çərçivəsində tərəfdaşlıq, regional təhlükəsizlik, Ermənistan və Azərbaycan arasında 10 noyabr 2020-ci il tarixinədək mövcud olmuş münaqişə ilə bağlı məsələlər, sülhməramlı əməliyyatlar, beynəlxalq sülh və təhlükəsizliyə töhfə, meydana gələn təhlükəsizlik təhdidləri və digər ortaq maraq kəsb edən mövzular müzakirə olunur.
NATO-nun əməliyyatlarına Azərbaycanın dəstəyi hazırda əməkdaşlığın mühüm sahələrindəndir. Hazırda Azərbaycan hərbçiləri Əfqanıstanda Beynəlxalq Təhlükəsizliyə Yardım Qüvvələrində (ISAF) iştirak edir.
2015-ci ilin yanvarından NATO-nun Əfqanıstanda keçirdiyi yeni “Qətiyyətli Dəstək” adlı qeyri-döyüş missiyasında Silahlı Qüvvələrimizin 120 hərbi qulluqçusu, 2 hərbi həkimi və 6 qərargah zabiti olmaqla 128 nəfərlik kontingenti NATO qüvvələri ilə birgə Əfqanıstandakı missiyada iştirak edir. Azərbaycan həmçinin Tərəfdaşlığın Qərargah Elementi konsepsiyası çərçivəsində NATO-nun Qərargah və Komandanlıqlarına töhfə verir. Bununla yanaşı, Azərbaycan nümayəndəsi Fəlakətlərə Cavabın Əlaqələndirilməsi üzrə Avro-Atlantik Mərkəzdə könüllü milli töfhə qismində xidmət edir.
Azərbaycan mühüm enerji infrastrukturunun mühafizәsi, terrorizmә qarşı mübarizә üzrә Avratlantika Tәrәfdaşlıq Şurası formatında İşçi Qrupun sәdri olmaqla bu sahədə öz töhfəsini verir. Belə töhfə NATO ilə kəşfiyyat və təhlil mübadiləsindən, NATO müttəfiqləri ilə birlikdə milli əks-terror təlim imkanlarını gücləndirməkdən, sərhəd və infrastruktur təhlükəsizliyinin təkmilləşdirilməsindən ibarətdir.
2021-ci il dekabrın 14-də Prezident İlham Əliyev Brüsseldə NATO-nun Şimali Atlantika Şurasının iclasında iştirak edib. Daha sonra Prezident İlham Əliyev ilə NATO-nun Baş katibi Yens Stoltenberqin Brüsseldə Alyansın mənzil-qərargahında birgə mətbuat konfransı olub.
Hal-hazırda NATO-nun təqdim etdiyi təhlükəsizlik sistemləri dünyanın inkişaf etmiş ölkələri tərəfindən tətbiq olunmaqdadır. Bu baxımdan Azərbaycan üçün Alyansla səmərəli əməkdaşlıq transsərhəd, dəniz və kiber sahələrdə təhlükəsizliyin təminatı baxımından faydalıdır. Digər tərəfdən, NATO üçün əhəmiyyətli starateji coğrafi mövqeyə malik, Cənubi Qafqazın lider ölkəsi olan Azərbaycanla tərəfdaşlıq çox önəmlidir. Azərbaycanın əlverişli coğrafi mövqeyi, hərbi və iqtisadi imkanları NATO tərəfindən yüksək qiymətləndirilir.

Azerbaijan has always paid great attention to security issues while implementing its multi-vector foreign policy startup. Therefore, Azerbaijan attached special importance to relations with the largest military alliance of the modern world – NATO and considered this cooperation as an important factor for an effective and balanced foreign policy. The basis of the meaningful partnership between the Republic of Azerbaijan and NATO was laid by the signing of the framework document of the “partnership for peace” (PfP) program of national leader Heydar Aliyev on May 4, 1994. In 1997, Azerbaijan joined the SNT planning and analysis process. The partnership of the Republic of Azerbaijan with NATO servers its purpose of integration into Euro-Atlantic structures. The main director of the Azerbaijan-NATO partnership are political dialogue, peace support operations, emerging security threats and practical cooperation on a wide range of issues, the main emphasis of which is on defense issues. The issue of cooperation of Azerbaijan with NATO on the basis of mutual interests in the elimination of instability, conflicts and threats is reflected in the National Security Concept and military doctrine of Azerbaijan. Thus, the military legislation of Azerbaijan has been further improved, taking advantage of NATO standards.
The goals and principles of Azerbaijan’s individual partnership with NATO are mainly reflected in Azerbaijan’s PfP presentation document (1996), planning and analysis process (1997) and Individual Partnership Operation Plan (2004). In these documents, the Republic of Azerbaijan expressed its intention to carry out reforms in the field of Defense and security, develop military forces in accordance with NATO standards, participate in NATO operations, ensure energy security, prepare for emergency situations, combat emerging security challenges, as well as cooperation in the field of Environment and public diplomacy. In 1999, Azerbaijan sent a military unit to support NATO peacekeeping operations in Kosovo. Through the participation in these operations, the Armed Forces of the Republic of Azerbaijan gained experience in conducting joint operations with NATO troops, became closely acquainted with NATO standards and increased the level of professionalism of our peacekeeping troops. The Individual Partnership Operation Plan (FDP), which Azerbaijan joined in 2004, allows to systematize bilateral partnership.
In 2001, Azerbaijan carried out the military exercise “Resolute cooperation- 2001” PfP. The following year, Azerbaijan sent a military unit to Afghanistan to support NATO forces. In 2003, Azerbaijan joined the Virtual Silk Road and the following year, at the Istanbul Summit, Allied leaders paid special attention to the Caucasus. Thus, the special representative and coordinator of NATO was appointed to the region. In the same year, President Ilham Aliyev presented Azerbaijan’s first Individual Partnership operation started cooperation with NATO for the first time within the framework of the Individual Partnership Operation Plan. Azerbaijan annually participate in more than 200 events within the framework of the Individual Partnership and Cooperation Program prepared on the basis of the PfP presentation document. The Individual Partnership and Cooperation Program creates conditions for the exchange of experience, training, as well as participation on events serving expert discussion organized by NATO member and some partner countries. Another important mechanism is military reform, training and education, the implementation of standards, the Planning and analysis process (PAP), which aims to assist partners in identifying and evaluating the forces that can be sent to multinational operations and military exercises with the participation of NATO forces. The PAP helps the partner country to organize defense planning in accordance with NATO experience.
Based on the principles of the “partnership for Peace” program, Azerbaijan is conducting a political dialogue with NATO on a wide range of issues of common interest. Within the framework of the political dialogue conducted in various formats and levels, Partnership, regional security, issues related to the conflict between Armenia and Azerbaijan until November 10, 2020, peacekeeping operations, contribution to international peace and security, emerging security threats and other topics of common interest are discussed.
Azerbaijan’s support for NATO operations is one of the important areas of cooperation. Currently, the Azerbaijani military is participating in the International Security Assistance Force (ISAF) in Afghanistan.
Since January 2015, in the non-combat mission “Resolute Support” held by NATO in Afghanistan, a contingent of 120 military personnel, including 2 military doctors and 6 Staff Officers of our Armed Forces, 128 members have been participating in the mission in Afghanistan together with NATO forces. Azerbaijan also contributes to NATO headquarters and commands within the framework of the concept of the headquarters element of the partnership. At the same time, the representative of Azerbaijan serves as a volunteer national leader in Euro-Atlantic Center for Disaster Response Coordination.
Azerbaijan contributes to this by being the chairman of the Working Group on the protection of important energy infrastructure and the fight against terrorism in the format of the Euro-Atlantic Partnership Council. Such contribution consists of an exchange of intelligence and analysis with NATO, strengthening national counter-terrorism training capabilities together with NATO allies, and improving border and infrastructure security.
On December 2021, 14, President Ilham Aliyev attended a meeting of the NATO North Atlantic Council in Brussels. Then, President Ilham Aliyev and NATO Secretary General Jens Stoltenberg held a joint press conference at the NATO headquarters in Brussels.
Currently, the security system provided by NATO are being implemented by developed countries of the world. From this point of view, effective cooperation with the Alliance is beneficial for Azerbaijan from the point of view of ensuring security in the cross-border, maritime and cyber spheres. On the other hand, NATO is very important in partnership with Azerbaijan, a leading country in the South Caucasus, which has an important strategic geographical position. The favorable geographical position, military and economic opportunities of Azerbaijan are highly appreciated by NATO.